Bugün ABD’de Kripto Para Toplantısı Var! Ne Olacak?

Kripto para piyasası, dün Binance’e açılan davayı sindirmeye çalışırken, bugün de değerli gelişmeleri takip edecek....

Bugün ABD’de Kripto Para Toplantısı Var! Ne Olacak?

Kripto para piyasası, dün Binance’e açılan davayı sindirmeye çalışırken, bugün de değerli gelişmeleri takip edecek. ABD Temsilciler Meclisi’nin Tarım Komitesi, bugün Türkiye saati ile 17:00’de kripto paraları da içeren hususlardan bahsedeceği bir oturum düzenleyecek. İşte detaylar…

Bugün, kripto paralar için kritik bir gün

Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi, 6 Haziran, TSİ 17:00’de kripto varlık düzenlemesine ait bir oturum planladı. Burada bilhassa bir tasarı kıymetli bir tartışma konusu olacak. Çünkü Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçileri, kripto para düzenlemelerindeki boşlukları gidermek için CFTC’ye kripto emtialar ve SEC’e dijital menkul değerler üzerinde yetki veren bir taslak teklif sundular. Cumhuriyetçiler Meclisi, kripto para ünitelerini çevreleyen mevcut düzenleyici çerçevedeki boşlukları doldurmak için Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi (CFTC) ve SEC’e net roller vermeyi amaçlayan bir taslak teklif sundu.

bugun abdde kripto para toplantisi var ne olacak 0 yuzT4GNZ

Taslak mevzuat, mevcut yasa kapsamında CFTC’ye kripto emtiaları üzerinde açık spot piyasa yetkisi verilmesini öneriyor. Öbür yandan, komite, mevcut düzenlemelerin yeniliği ve tüketici müdafaasını sınırladığına işaret etti. Bu nedenle Bitcoin, altcoin ve Blockchain alanına netlik sağlama gayesini yinelediler.

Oturum, iki kısımdan oluşacak. CFTC Lideri Rostin Benham’ın tabirini birinci panelde dinleyeceğiz. Daha sonra, CFTC eski Lideri Chris Giancarlo açıklamalar yapacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Giancarlo, kripto paralara yönelik ölçülü tavrıyla tanınmaktaydı. İkinci panele ise eski CFTC üyesi Dan Berkovitz iştirak sağlayacak. Berkovitz, şu anda SEC’de genel danışman rolünde. Ayrıyeten bu oturuma Robinhood, Coinbase ve FIAconnet’ten yetkililer iştirak sağlayacak.

Oturum, Binance davasının akabinde gerçekleşiyor

Bu sırada, kelam konusu oturum, Binance’e açılan davanın çabucak akabinde geliyor. Davanın konusu, Binance’in kayıtsız menkul değer sunması oldu. Amerika Birleşik Devletleri menkul değerler düzenleyicisinin “menkul kıymet” olmakla suçladığı toplam kripto para ünitesi sayısı, kripto borsası Binance’e karşı açtığı dava ile varsayımı olarak 61’e ulaştı.

bugun abdde kripto para toplantisi var ne olacak 1 J8UkCjM2

Diğer ülkelerde kripto para düzenleme adımları atılıyor

ABD uzun bir müddettir Bitcoin ve altcoin alanında düzenleme sunmaya çalışıyor. Bu ortada, Avrupa Birliği ülkeleri üzere öteki ülkeler de kripto düzenlemelerini uygulamak için adımlar attı. Geçtiğimiz ay AB, şirketlerin kripto, tokenize ve stablecoin ihraç etmek, ticaretini yapmak ve korumak için lisans almalarını gerektiren kuralları kabul etti. Bu gelişmeler, yatırımcıları koruyan, kara para aklamayla uğraş eden ve kripto paraların berbata kullanılmasını önleyen düzenleyici önlemlere duyulan acil gereksinimi vurguluyor.