Bu Yapay Zeka Coin Rug Pull ile Vuruldu: Fiyat Çöktü!

Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert’in raporuna nazaran, BNB Chain tabanlı bir yapay zeka coin olan BlockGPT,...

Bu Yapay Zeka Coin Rug Pull ile Vuruldu: Fiyat Çöktü!

Blockchain güvenlik firması PeckShieldAlert’in raporuna nazaran, BNB Chain tabanlı bir yapay zeka coin olan BlockGPT, 256.000 dolar ile ortadan kayboldu. Proje grubu, web sitesi ve toplumsal medya hesaplarını kapatıp, fonları Tornado Cash’de karıştırmaya başladı.

BlockGPT projesinde rug pull meydana geldi

Raporlar, proje grubunun 816 BNB’yi ele geçirdiğini gösteriyor. Yaklaşık 256.000 dolar kıymetine yatırımcı fonu şu anda kayıp durumda.

https://twitter.com/PeckShieldAlert/status/1663462452233908229

Yapay zeka coin fiyatı çöktü

Bu esnada, BGPT fiyatı bir noktada %50’nin üzerinde düşüş gösterdi. Şu anda tüm toplumsal medya hesapları kapatılan projenin CMC’de yer verdiği açıklama metni şu halde:

BlockGPT, daha insani bir dokunuşla bir sohbet robotu oluşturmaya odaklanan bir web 3.0 AI teşebbüsüdür. BlockGPT modelini eğitmek için geliştirme takımı çok sayıda soru ve bilgiye gereksinim duyar. BlockGPT grubu, faydalı sorular ve bilgiler sağlayan şahısları teşvik etmek için BlockGPT (BGPT) isimli bir idare token’inden yararlanır. Blockchain teknolojisinin entegrasyonu, BlockGPT’nin her aksiyonun kaydedildiği ve sınırsız potansiyel sağlayan merkezi olmayan bir halde çalışmasını sağlar.

ChatGPT ile pazarlanmıştı

Şirkete nazaran BlockGPT, OpenAI’nin ChatGPT’si ile karşılaştırılabilir özelliklere sahip. Blockchain’de merkezi olmayan, token ile yönetilen bir sohbet robotu kurmayı hedefliyor. Fakat, tüm bunlar artık geçmişte kaldı. Coincu’nun araştırmasına nazaran, projenin resmi Twitter hesabına ve web sitesine şu anda erişilemiyor.

bu yapay zeka coin rug pull ile vuruldu fiyat coktu 0 w9aZMCf8

Bu ortada, Nisan ayında Pepe Coin’in ortaya çıkışı ve ilerleyen haftalarda %4.200’ün üzerinde getirisiyle trendlerde kalması, birçok yeni göğüs token’in piyasa sürülmesine ilham kaynağı oldu. Ama bu projelerin birçoğu berbat niyetliydi. Kriptokoin.com olarak aktardığımız yakın tarihli bir raporda, bu tarihte rug pull yaptığı tespit edilen projeleri listelemiştik.

Rug pull nedir?

Bir rug pull, bir kripto para ünitesi yahut NFT geliştiricisinin yatırımcı fonlarını toplamak için bir projeyi abarttığı, lakin birdenbire kapatılacağı yahut yatırımcı varlıklarını yanlarına alarak ayrılacağı bir çeşit dolandırıcılıktır. “Birinin altından halıyı çekmek” tabiri, kişinin istikrarını bozmak, çırpınmak manalarına gelir.

Bir rug pull çoklukla yeni bir kripto para ünitesinin oluşturulmasıyla başlar. Daha sonra birinci olarak merkezi olmayan bir borsada (DEX) yayınlanır. Ethereum üzere baskın bir platformdan bir kripto para ünitesinin çiftinde listelenir. Dolandırıcılar daha sonra, çeşitli yerlerde heyecan uyandıran, abartılı bir reklam kampanyası uygular. Yatırımcı topluluğunu cezbetmek için toplumsal medya pazarlamasını kullanılmaktadır.

https://twitter.com/PeckShieldAlert/status/1660914747070615558

Bu dolandırıcılar çoklukla gerçek olamayacak kadar uygun getiriler vaat ederler. Ya da bir Ponzi şemasına üyelik satarlar. Kâfi çekiş ile bir platformun erişimi, token fiyatıyla birlikte artar. Fiyat en yüksek düzeyine ulaştığında, çekirdek geliştirme grubu, daha sonra yatırımcı fonlarının hazinesinde bulunan token’leri satar.