Bu kütüphane çocuklara kitap okumayı sevdirecek: Kitap Kahve 7’den 70’e herkese hitap edecek

Bu kütüphane çocuklara kitap okumayı sevdirecek: Kitap Kahve 7’den 70’e herkese hitap edecek KOCAELİ Kocaeli‘nin...

Bu kütüphane çocuklara kitap okumayı sevdirecek: Kitap Kahve 7’den 70’e herkese hitap edecek

Bu kütüphane çocuklara kitap okumayı sevdirecek: Kitap Kahve 7’den 70’e herkese hitap edecek

KOCAELİ Kocaeli‘nin Çayırova ilçesinde içerisinde 25 bin kitabın yer aldığı ve 7’den 70’e herkese hitap edecek olan Kitap Kahve’nin açılışı gerçekleştirildi.

Çayırova Belediyesi tarafından inşa edilen Kitap Kahve’nin açılışı düzenlenen merasimle gerçekleştirildi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezinde gerçekleşen açılış merasimine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kocaeli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Ali Odabaş, Çayırova Kaymakamı Hasan Gözen, Çayırova Belediye Lideri Bünyamin Çiftçi, kurum ve kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin akabinde protokol üyeleri, sınıfları gezerek yetkililerden bilgi aldı.

“İşin içerisinde hem okumak var, hem çocuklarımız var”

Programın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, “Gerçekten keyifli, hoş bir gün. Zira işin içerisinde hem okumak var hem çocuklarımız var. Biz anne, baba olarak ne isteriz ki hayattan? Çocuklarımız uygun okusun, tahsili, terbiyesi yerinde olsun, gelecekleri güzellilerle dolsun, onlarla gurur duyalım isteriz. Devletimizin aklı da fikri de budur, belediyemizin kanısı de budur, anne, babaların da hayattan beklentisi budur. Münasebetiyle her şey gençler için, her şey çocuklarımız için. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak 2 hafta boyunca İstanbul’da kültür, sanat şenlikleri yaptık. Bize ‘Niçin yapıyorsunuz?’ diye soruyorlar. Zira kentin kültürel faaliyetleri yaygın eğitimin bir kesimidir. Anneler, babalar, çocuklarınızı tarihi onarım yapılmış bir mescide, bir medreseye, bir hamama, bir tarihi yere, ne varsa kesinlikle götürün. Bir kent 3 dinamik üzerinedir; toplum, kent hayatında yaşar, kültürüyle yaşar. Orada somut mirası var, somut olmayan mirası var. Onların bize öğrettiği ömür biçimi var. Oradan aldığımız ilhamla yemek yaparız, kıyafet tasarlarız, bina yaparız. Oradan aldığımız ilhamla İHA yaparız, SİHA yaparız. Ben nitekim bütün samimiyetimle bu işe emek veren belediye liderimizi canı gönülden alkışlıyorum” dedi.

“Çocuklarımızı ve gençlerimizi merkeze alan projeler yapıyoruz”

Çayırova Belediye Lideri Bünyamin Çiftçi ise “Şehrimizi imar ederken, geleceğimizi ihmal etmiyoruz. Biz biliyoruz ki en büyük yatırım eğitime yapılan yatırımdır. Biz; birinci buyruğu ‘Oku’ olan bir dinin mensuplarıyız. Biz, ‘Bana bir harf öğretinin 40 yıl kölesi olurum’ diyen, ilim, irfan medeniyetin mensuplarıyız. Vazifeye geldiğimizde kentimizi kültür, sanat ve spor kenti yapacak planlarımızı yaptık, bir bir gerçekleştiriyoruz. Klasik hale getirdiğimiz kitap fuarımızda on binlerce kitabı okuyucuyla buluşturduk. Biz; kentimizin gereksinimi olan, kentimizi geleceğe taşıyacak, çocuklarımızı ve gençlerimizi merkeze alan projeler yapıyoruz. Beyannamemizde olmamasına karşın Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte kentimize iki adet kitap kahve kazandırıyoruz” diye konuştu.

“Yaklaşık 25 bin kitap bulunuyor”

İki katta 2 bin metrekare alanda hizmet verecek Kitap Kahve’nin, kültürel aktivitelerin yapılabileceği yeni bir merkez olacağını aktaran Çiftçi, “Tasarımı, konforu ve konsepti ile bir kütüphaneden daha fazlası olan Kitap Kahvemiz her yaş gurubuna hitap edecek. Yeni jenerasyon kütüphanemizde edebiyat, tarih, coğrafya, ideoloji, psikoloji, yabancı lisan, araştırma, kaynak, roman çeşidinde yaklaşık 25 bin kitap bulunuyor. Kütüphanemizde; 7’den 70’e herkesin ferah ve huzurlu bir ortamda keyifle kitap okuyabileceği, öğrencilerimizin ders çalışabileceği, lisans ve lisansüstü üniversite öğrencilerimizin araştırma yapabileceği geniş salonlar yer alıyor. Vatandaşların vakitlerini değerlendirebileceği kurs ve atölyelerin de yer aldığı Kitap Kahvede, sanatsal çalışmalar ve kültürümüzü yansıtan görsellerin de sergileneceği stant alanımız mevcut. Söyleşi ve imza günlerinin düzenlenebileceği 100 kişilik konferans salonumuz bulunuyor. 0-14 yaş gurubundaki çocuklarımıza kitabı sevdirecek ve ergonomik mobilyalardan tasarlanan çocuk kısmında; çocuklar ve aileler için aktiflik alanı, masal salonu, okul öncesi yaş kümesindeki çocuklar için özel olarak tasarlanmış ve özel seçilmiş kitapların bulunduğu çocuk kütüphanemizin yanında, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz için kitap okuma, zeka ve akıl oyunu salonu bulunuyor” formunda konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mustafa Uslu – Kültür Sanat