Bozova'da 4 Yıl Süren Kan Davası Barışla Sonlandı

Şanlıurfa’nın Bozova İlçesinde iki aile arasında 4 yıldır süren kan davası, Şeyhanlı Aşiret lideri Haşim Şeyhanlıoğlu, TRT Kürdî Almanya temsilcisi Mehmet Aydoğdu, İş adamı Mehmet Nihat Satıcı'nın, katıldığı törenle kan davası barışla sonlandırıldı.

Bozova'da 4 Yıl Süren Kan Davası Barışla Sonlandı
11 Temmuz 2020 - 15:23
Reklam


Şanlıurfa’nın Bozova İlçesinde iki aile arasında 4 yıldır süren kan davası, Şeyhanlı Aşiret lideri Haşim Şeyhanlıoğlu, TRT Kürdî Almanya temsilcisi Mehmet Aydoğdu, İş adamı Mehmet Nihat Satıcı'nın, katıldığı törenle kan davası barışla sonlandırıldı.

Şanlıurfa’nın Bozova İlçesinde  4 yıl önce Gül ve Kalay aileleri arasında  kavga çıktı. Kavgada Abdulkadir Gül'ün oğlu İsmail Gül hayatını kaybederken, 1 kişi de yaralanmıştı.

İki aile arasında 4 yıldır süren kan davasında,İş adamı Mehmet Nihat Satıcı ve TRT Kürdî Almanya temsilcisi Mehmet Aydoğdu girişimiyle barış yapılması için ortam sağlanarak tören organize edildi.

Arıkök Mahallesinde yapılan barış yemeğine, Şeyhanlı Aşiret lideri Haşim Şeyhanlıoğlu, TRT Kürdî Almanya temsilcisi Mehmet Aydoğdu, İş adamı Mehmet Nihat Satıcı, bazı kurum amirleri, her iki ailenin ileri gelenleri ve mensupları katıldı.

 Kuran tilavetiyle başlayan barış töreninde konuşanTRT Kürdî Almanya temsilcisi Mehmet , kan davasının sona ermesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu barış töreninin diğer kan davalı ailelere örnek olmasını temenni ettiğini belirten Aydoğdu, “Bozova İlçesindeki olay  meydana geldi ve 1 kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu olayın barışla sonuçlanması için gayret gösteren büyükleri tebrik ediyorum. Olayın çözümü konusunda aracı olanlara da şükran borçluyuz. Bu uygulamanın diğer köylerde, ilçelerde, illerde, İslam coğrafyasında yayılmasını temenni ediyorum. İlimizde, ülkemizde ve dünyada barışın hakim olması için hep birlikte çalışmalıyız. İnşallah bu mahallenin birlik ve beraberliği hep daim olacaktır” dedi.

 Koronavirüsü sebebiyle sosyal mesafelerin korunup maskelerin takıldığı hijyene dikkat edilen barış töreninde Konuşmaların ardından dualar okunup Gül ve Kalay ailesinin mensupları Kuran’ın Kerim’in altından geçerek birbirleriyle uzaktantan selamlaşarak barıştı. Aile büyüklerine Kuran’ı Kerim hediye edilen barış töreni yemekle son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum