Boeing’de uzay skandalı: 8 günlüğüne gittiler, mahsur kaldılar

Boeing’in iki NASA astronotunu taşıyan Starliner mekiğinin Dünya’ya dönüşü yeniden ertelendi. NASA, astrnotların eve dönüş...

Boeing’de uzay skandalı: 8 günlüğüne gittiler, mahsur kaldılar

Boeing’in iki NASA astronotunu taşıyan Starliner mekiğinin Dünya’ya dönüşü yeniden ertelendi. NASA, astrnotların eve dönüş tarihinin en erken 2 Temmuz olabileceğini açıkladı. Uzay istasyonunda 8 gün kalması planlanan astronotlar temmuz başında neredeyse bir ay uzayda mahsur kalmış olacak. Starliner uzay aracının, gemide çeşitli arızalar bulunmasından dolayı yerinden çıkamadığı bildirildi.

NASA cuma günü yaptığı açıklamada Boeing Starliner’ın önümüzdeki hafta için planlanan Dünya’ya dönüşünün tekrar ertelendiğini duyurdu.
Starliner, daha önce belirtilen hedef tarih olan 26 Haziran’dan yaklaşık bir hafta sonra, en az 2 Temmuz’a kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlı kalacak.
Ekstra süre, Boeing ve NASA’ya, araçta ortaya çıkan çeşitli sorunları değerlendirmek için daha fazla zaman tanıyacak.
Starliner’ın Mürettebat Uçuş Testi olarak bilinen görevi, NASA astronotları Butch Wilmore ve Suni Williams’ı Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdi.
Uzay aracı, 5 Haziran’da fırlatıldı ve bir gün sonra yörüngedeki istasyona ulaştı.
Ancak bu fırlatma tam anlamıyla sorunsuz olmadı. Starliner, 28 reaksiyon kontrol sistemi iticisinden beşinde sorun yaşadı. Bunlardan dördü sonunda tekrar aktive edildi.
Ayrıca ekip üyeleri Starliner’ın tahrik sisteminde beş küçük helyum sızıntısı fark etti. Bunlardan biri fırlatmadan önce tespit edildi ancak ciddi bir sorun olarak görülmedi.
Dördü ise, United Launch Alliance Atlas V adlı kapsülün roketinden fırlatılmasının ardından ortaya çıktı.
Starliner’ın başlangıçta uzay istasyonunda yaklaşık bir hafta geçirmesi planlanmıştı.
Ancak 9 Haziran’da NASA ve Boeing, aracın kontrollerine daha fazla zaman tanımak için dönüş tarihinin en erken 18 Haziran’a ertelendiğini duyurdu.