Blöf Mü? Hacklenen Altcoin Ekibi Saldırganlara Süre Verdi!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü unshETH, bir hack nedeniyle 375.000 dolar kayıp yaşadı. Bunun akabinde...

Blöf Mü? Hacklenen Altcoin Ekibi Saldırganlara Süre Verdi!

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü unshETH, bir hack nedeniyle 375.000 dolar kayıp yaşadı. Bunun akabinde altcoin proje grubu, çalınan fonların %90’ının iadesi için bilgisayar korsanlarıyla bir görüşme yürütüyor. DeFi akınlarının birçok akıllı kontratın güvenlik açıkları nedeniyle gerçekleşiyor. Bununla birlikte, unshETH özel anahtarın ele geçirilmesi nedeniyle fonları kaybetti.

Hack’lenen altcoin projesinin grubu hackerlarla müzakere ediyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, on-chain staking platformu unshETH, bir atakla karşı karşıya kaldı. Bu taarruzda hackerlar, protokolden 375.000 dolar çalmayı başardı. Artık ise altcoin proje takımı, hackerlerla %90’ını iade etmeleri için bir müzakere yürüyor. Son gelişmede grup, saldırganlara bir ileti yazdı. unshETH, fonların iadesi için 3 Haziran’a kadar müddet verdi. Arkasında şu uyarıyı yaptı:

Açık olmak istiyoruz ve bu bir blöf değil. Sizin ve sizinle kontaklı birtakım şahısların (arkadaşlarınızın) kim olduğunu biliyoruz. Üstteki son tarihe kadar parayı iade etmediğiniz takdirde muhakkak kolluk kuvvetleriyle ilerleyeceğiz.

blof mu hacklenen altcoin ekibi saldirganlara sure verdi 0 561rGIH6

Hafta sonu, bir öbür DeFi altcoin projesi olan Jimbos Protocol, DeFi hacklenmesi nedeniyle 7,5 milyon dolar kaybetti. UnshETH üzere Jimbos da fonlarının %90’ını geri kazanmaya çalışırken, bilgisayar korsanlarının %10’unu ödül olarak tutmasına müsaade veriyor. Çarşamba günü, bilgisayar korsanlarını takip edebilecek ve fonları geri alabilecek topluluk üyeleri için bir ödül programı açtı. Bu ortada, DeFi protokolleri Mayıs ayında açıklardan ötürü 19,69 milyon dolardan fazla para kaybetti.

Altcoin projesinin topluluğun değişik yansısı: Blöf!

Uyarı iletisi topluluktan olumsuz reaksiyon aldı. Bir Twitter kullanıcısı ikazın “tam da blöf yapan birinin söyleyeceği gibi” olduğunu söyledi. unshETH ayrıyeten tweet’inde hackerların arkadaşlarını amaç aldığı için de tenkitlere maruz kaldı. Topluluk üyesi Haym Salomon “bir hacker’ın arkadaşlarını açıkça tehdit etmek (muhtemelen) altından geçmek istemeyeceğiniz bir çıta” diyor.

blof mu hacklenen altcoin ekibi saldirganlara sure verdi 1 PdUG9nFMTwitter kullanıcısı LuloxEth, unshETH’in hacker’a yaptığı ikaza cevap verdi.

DeFi protokolü nasıl hack’lendi?

Saldırganlar, Perşembe günü, unshETH protokolünün özel anahtarların ele geçirdi. Bunun akabinde, bilgisayar korsanları çiftlik ödüllerinden ve protokol likiditesinden 375.000 dolar pahasında kripto hortumladı. Bununla birlikte, topluluk üyeleri anahtarların nasıl ele geçirildiğine dair detaylar talep etti. Bir Twitter kullanıcısı olan “alec”, unshETH’i özel anahtarları ezkaza GitHub’da yayınlamakla suçladı.