Bitcoin İçin Düşüş Bekleniyor! 6 Farklı Analist Ne Diyor?

Bitcoin fiyatı yıl başından bu yana sürdürdüğü aylık yeşil mum serisini Mayıs ayında bozmak üzere....

Bitcoin İçin Düşüş Bekleniyor! 6 Farklı Analist Ne Diyor?

Bitcoin fiyatı yıl başından bu yana sürdürdüğü aylık yeşil mum serisini Mayıs ayında bozmak üzere. ABD’deki borç tavanı krizi çözülürken yükselen fiyatlar, ayın son gününde bilakis döndü. Kripto analistleri, ABD’deki gelişmeler eşliğinde Haziran için yeni teknik düzeyleri sıralıyor.

Bitcoin Haziran için yeşil sinyaller vermeye başladı

Jim Wyckoff

Kitco’nun kıdemli teknik analisti Jim Wyckoff’a nazaran, Bitcoin’in geçtiğimiz hafta sonu boyunca gösterdiği güçlü performans, Haziran Bitcoin vadeli süreçlerinin Pazartesi günü erken süreçlerde üç haftanın en yüksek düzeyine çıkmasına yardımcı oldu.

Wyckoff, “Günlük grafikte bir fiyat düşüş trendi reddedildi. Böylelikle boğalar ivme kazandı. Kısa vadede genel olarak hafif bir teknik avantaj elde ettiler” diyor.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 0 44CTFNam

Gunter Lackmann

MN Trading’den Gunter Lackmann’ın en son tahlillerine nazaran, Pazar günü 28.400 dolara çıkışının akabinde Bitcoin, olumlu ivmesini sürdürmeyi umuyorsa, hafta boyunca 27.000 doları tutması gerekiyor.

Lackmann, “27,500 doların altına tekrar konsolidasyon aralığına bir düşüş, ABC düzeltmesinin potansiyel sonunu geçersiz kılacak. Bunu 25 bine gerçek yeni bir tabanın takip etmesi kelam konusu. Bütün bunların alacağı tek şey, bu hafta kriptoya yönelik Fud ile ilgili “sürpriz” bir dönüş” diyor. BTC şu anda analistin kritik takviye olarak belirlediği 27.000 doların yavaşça altına sızıyor.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 1 rrkGgLyf

Michaël van de Poppe

Popüler kripto analisti Michaël van de Poppe, dün Bitcoin’in 27.200 – 27.400 dolar takviye düzeyini tutmasının değerini vurgulayan aşağıdaki tweet’i yayınladı. Poppe, Bitcoin şayet bu bölgeyi tutarsa, 30 bin dolara yükseliş bekliyordu.

https://twitter.com/CryptoMichNL/status/1663503051385102336

Mustache

Bir öteki piyasa analisti Mustache, Bitcoin 20 ve 200 günlük MA’larının tarihteki birinci golden cross’unu yapmak üzere olduğunu belirtti.

https://twitter.com/el_crypto_prof/status/1663462635281547264

Kevin Svenson

Youtube ve Twitter’da tanınan olan Kevin Svenson, Bitcoin’in MACD indikatörünün günlük grafikte geçtiğini söylüyor. Analist bu noktada, Bitcoin’in parabolik bir dalgalanma için hazırlandığını belirtti.

Svenson’a nazaran Bitcoin, MACD’nin günlük grafikte yükseliş eğilimi gösterdiği son iki sefer sert formda yükseldi. Tahlillerinde, “MACD geçişimizin çabucak akabinde gelen %45’lik bir artışla ve bu yılın başlarında kesiştiğimizde gördük. Yaklaşık 16.000 dolardan 20.000 doların, 23.000 doların ve 24.000 doların üzerine çıktık” diyor.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 2 wh7jhQFQ

Potansiyel bir Bitcoin dalgalanması amacına gelince, Svenson, Bitcoin’in potansiyel parabolik kurulumuna baktığını söylüyor. Analiste nazaran, Bitcoin parabolik eğri hile sayfasını “bir T’ye” takip ediyor.

Fiyat amacına gelince, “Bu diyagramın önerdiği şey, bir sonraki atağın bizi nitekim 48.000 dolara çıkaracağıdır”

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 3 qbVVVUhO

Benjamin Cowen

Başka bir yerde, tanınan teknik analist Benjamin Cowen, Bitcoin’in tarihî datalarına göz attı. Cowen, Bitcoin’in piyasa düzeltmesine yol açan 2019 fiyat oluşumunu tekrar ediyor olabileceği konusunda uyarıyor.

Güncel tahlillerinde, 100 günlük SMA’nın Bitcoin’in 2019’da olduğu üzere düşüp düşmeyeceğini belirleyebileceğini söylüyor. 2019’da BTC, birinci denemesinde dayanak olarak tutamamasının akabinde 100 günlük SMA’nın altına düştü. Artık, yıllardır birinci defa bir düzeltmenin akabinde 100 günlük SMA’sında otururken, Cowen misal bir durumun devam ediyor olabileceğini söylüyor.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 4 9kEXcIW9

Cowen ayrıyeten, 20 günlük SMA’nın, 2023’te emsal bir 2019 piyasa düzeltmesi görüp görmeyeceğini varsayım etmeye yardımcı olacağını ekliyor. Tahlillerin son kısmında şunlara yer verdi:

2019’da, günlük kapanışı 100 günün altına düştüğümüzde, 20 günün üstüne çıktığımızı ve sonra tekrar düşüşe geçtiğimizi göreceksiniz. Şu anda, tekrar 20 günün üzerine çıktık. Bu vakitleri karşılaştırdığınızda enteresan olan öteki bir şey de, aşağıda bu günlük kapanışı yaptıktan sonra [2019’da] 100 günün altına düşen 20 gün. 20 günlük, bu ralli sırasında 100 günün altına düştü ve sonra tekrar azaldı. 2020’de, 20 günlük, 100 günlük hareketli ortalamayı asla geçmedi. 2023’te şimdi onu geçmedi. Olur mu bilmiyorum.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 5 gGB2V4Bl

Kriptokoin.com olarak hafta sonu dikkat edilmesi gereken kritik BTC teknik düzeylerine bu yazıda yer verdik.

BTC fiyatı 2023’ün birinci aylık düşüşüne hazırlanıyor

Bitcoin satış baskısı altında son 24 saatte %2,89 daha düştü. Şu anda 521 milyar dolarlık piyasa kıymetiyle $ dolardan süreç görüyor. İvme devam ederse, BTC fiyatı yıl başından bu yana birinci kırmızı aylık mumunu kapatacak.

John Wu

Bu ay 31.000 dolara ulaşan Bitcoin, bir noktada yılbaşından bugüne %84’e varan yararlar kaydetti. Fakat, bu ayki satış baskısı yararları %67’ye düşürdü. Ava Labs Inc.’in lideri John Wu, Bloomberg’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yeni bir Bitcoin ve kripto para satın alma dalgası elde etmek için sahiden yapmanız gereken şey, kripto meraklısı insanları kripto ekosistemine sokmak için gerçek yarar ve gelişme göstermektir.

Ağ etkinliği

Bitcoin (BTC) fiyatı için güçlü bir yükseliş hareketinin yanı sıra, Bitcoin ağ aktifliği kıymetli ölçüde arttı. Bu ivme, göğüs token’lerin yanı sıra Bitcoin Ordinals biçiminde NFT’leri içerir. Glassnode’un tahlillerine nazaran:

BRC-20 çılgınlığının tepesinde, Bitcoin Madencileri süreç fiyatlarından 17,8 milyon dolar kazanıyordu ve 2018 doruğunda sadece 2 süreç günü daha büyük bir fiyat geliri kaydetti. Şu anda Madenciler, son tepeden -16,1 milyon dolarlık düşüşle 1,7 milyon dolarlık fiyat geliri elde ediyor. Lakin bu, sırf 310 / 4674 (%6,7) süreç günü daha yüksek fiyatlar kaydedilerek, tarihî önceliğe kıyasla kıymetli ölçüde yüksek olmaya devam ediyor.

bitcoin icin dusus bekleniyor 6 farkli analist ne diyor 6 Pbs5Sy5F

Satış baskısı daha da devam ederse, BTC fiyatının sıradaki dayanak düzeyi 23.000 dolarda olacak.