Birleşik Krallık’taki kiralarda son 10 yılın en sert yükselişi

Emlak şirketi Hamptons’tan yapılan açıklamada, ülkede kiralık evlerdeki yeni kira sözleşmelerinin ağustos ayında yüzde 12...

Birleşik Krallık’taki kiralarda son 10 yılın en sert yükselişi

birlesik kralliktaki kiralarda k son 10 yilin en sert yukselisi

Emlak şirketi Hamptons’tan yapılan açıklamada, ülkede kiralık evlerdeki yeni kira sözleşmelerinin ağustos ayında yüzde 12 artarak 2014’ten bu yana en hızlı artışı gösterdiği bildirildi.

Açıklamada, son artışla birlikte ülkede yeni kiralanan bir evin kirasının bu yılın ağustos ayı itibarıyla 1.304 liraya yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hampthons Araştırma Direktörü Aneisha Beveridge, “Ülkede kiralarda her ay yeni bir rekor kırılıyor. Ülkede kiralar son 12 ayda 2015-2019 arasındaki artıştan daha fazla arttı” dedi. ” dedi.

Beveridge, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artışlarından konut kredisi ödemeleri etkilenen ev sahiplerinin kiraları artırma yönünde baskı uyguladığını belirtti.

“KİRALARIN HIZLI ARTIŞININ NEDENİ İNGİLTERE MERKEZ BANKASI’NIN SİYASİ FAİZ ARTIŞLARIDIR”

Ülkenin bir diğer önde gelen emlak şirketi Rightmove’un verilerine göre, Londra hariç ülkede ortalama bir evin kirası 2023 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 9,3 artarak 1.231 sterline ulaştı. Başkent Londra’da ise yüzde 13,7 artışla 2 bin 567 liraya ulaştı. .

Satılık konutların yüzde 36’sında fiyat indirimi yaşandığı belirtilirken, maliklerin evleri için talep ettiği fiyatın geçen ay yüzde 0,4 oranında arttığı bildirildi.

Ülkenin bir diğer emlak şirketi Zoopla’nın bu ayki raporunda, ülkede kiralık evlerde yeni kira sözleşmelerinin yıllık bazda yüzde 10,5 arttığı, ülkede kira enflasyonunun ise yüzde 10,5 arttığı vurgulandı. Son 18 ayda çift haneli rakamlar.

Uzmanlar İngiltere Merkez Bankası’nın politika faizinin arttığını söylüyor; Konut satışlarındaki düşük talebin itici faktör olduğunu ve kiralarda hızlı bir artışa yol açtığını kaydetti.

Kaynak: AA