Bingöl’de 88 yaşındaki Fatma nineyi aşılamak için karlı yolları aştılar

İki doz aşılama oranının yüzde 64,5 olduğu Bingöl’de, Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ile...

Bingöl’de 88 yaşındaki Fatma nineyi aşılamak için karlı yolları aştılar

İki doz aşılama oranının yüzde 64,5 olduğu Bingöl’de, Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Emin Gündoğdu ile Toplum Sıhhati Merkezi Lideri Dr. Cihat Akbana uyumunda hekim, hemşire ve sıhhat çalışanından oluşturulan taşınabilir takımlar, kar kış demeden hizmet sunmaya devam ediyor.

FATMA NİNE İÇİN KARLI YOLLARI YÜRÜDÜLER

Sıhhat grupları, rahatsızlıkları nedeniyle konutundan çıkamayan Kartal köyünde yaşayan 88 yaşındaki Fatma Çağan’a aşı yapmak için yola koyuldu.

Kar nedeniyle aracın ilerleyemediği noktada yürüyerek konuta ulaşan sıhhat gruplarını karşısında gören Çağan, büyük memnunluk yaşadı.

FATMA ÇAĞAN: “ALLAH ONLARI KORUSUN”

Meskeninde 3. doz aşısı yapılan Fatma Çağan, Zazaca, sıhhat gruplarının meskenine gelmesinden duyduğu memnunluğu lisana getirdi.

Çağan, “Benim için geldiler, aşımı yaptılar. Allah onları kazalardan belalardan korusun. Melekler artlarında olsun, sağ salim konutlarına gitsinler inşallah.” dedi.

Oğlu Yadin Çağan da aşı için randevu aldıktan sonra sıhhat gruplarının karA karşın meskenlerine kadar geldiğini belirtti.

Çağan, “Allah devlete zeval vermesin. Aşı olsun, hastalık olsun her istikametten devlet bize yardımcı oluyor. Allah razı olsun.” diye konuştu.

“BİR HASTAMIZA BİLE ŞİFA OLABİLİYORSAK NE MUTLU”

Tekin, bilhassa kış mevsiminde zorluklar yaşadıklarını, aracın gidemediği yerleşim yerlerine yürüyerek gitmek durumunda kaldıklarını anlatarak, “Zaman vakit köylülerin yardımıyla, arkadaşlarımızla birbirimize tutunarak, kayarak, düşerek hastalarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Kuvvetli koşullarda bir hastamıza bile şifa olabiliyorsak ne keyifli.” sözlerini kullandı.

Sağlıkçılar olarak düşündükleri en temel şeyin insanlara yararlı olabilmek olduğunu aktaran Tekin, “İnsanların yüzündeki o memnunluk, hayır duaları, bir insanın bile gönlünü beğenilen edebilmek en büyük memnunluk oluyor.” biçiminde konuştu.

“EMEKLERİMİZİN BOŞA GİTMEDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Ebe İstek Hatice Kılıçoğlu da elverişsiz hava şartları nedeniyle kimi vakit yolda kaldıklarını, yardım beklediklerini belirtti.

Her şeye karşın vatandaşlara sıhhat hizmetini ulaştırdıklarını lisana getiren Kılıçoğlu, “Aşı oranlarını yükseltiyor, emeklerimizin boşa gitmediğini görüyoruz. Bu da bizi daha da motive ediyor. Teyzemize de bugün ulaşıp, aşısını yaptık, duasını aldık.” dedi.