Binance CEO’sundan O Kritik İddialara Yanıt Geldi!

Kripto piyasasını odağında bu hafta ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Binance’a açtığı dava var....

Binance CEO’sundan O Kritik İddialara Yanıt Geldi!

Kripto piyasasını odağında bu hafta ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun Binance’a açtığı dava var. SEC, kripto borsası Binance ve CEO’su Changpeng Zhao hakkında çeşitli tezlerle bir dava açtı. Artık davanın savunma tarafındaki CZ, bu argümanlardan kimilerine karşılık veriyor.

Binance CEO’su, kullanıcı fonu transferi savlarını yalanladı

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, kripto para borsası Binance üzerindeki baskısını artırıyor. Bu doğrultuda borsa CEO’su Changpeng Zhao (CZ) hakkında bir mahkeme celbi bile çıkarttı. SEC’in argümanlarından birisi de CZ’nin müşteri fonlarını Merit Peak isimli bir şirkete yönlendirdiğiydi. Binance CEO’su, Perşembe günü, kripto borsasının kullanıcı fonlarından 12 milyar dolar kadarını CEO’nun denetim ettiği öteki şirketlere yönlendirdiği argümanlarının hakikat olmadığını açıkladı.

Bu ortada, ABD Senatörleri Elizabeth Warren ve Chris Van Hollen, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şikayetinin akabinde ABD Adalet Bakanlığı’nı kripto borsası Binance’i soruşturmaya çağırdı. SEC davasında, Binance’in yatırımcı fonlarını şirketin kendi fonlarıyla karıştırdığı argümanları yer alıyor. Bunun yanı sıra SEC, kayıt dışı menkul değer teklifi ve satışı yaptığını argüman ediyor. Değişik bir formda, bu davanın akabinde bir başka önde gelen kripto borsası Coinbase davası geldi.

binance ceosundan o kritik iddialara yanit geldi 0

Binance CEO’su kullanıcı fonları hakkında açıklık getirdi

Changpeng Zhao, SEC davasına cevaben kullanıcı fonlarındaki düşüşün nedenini açıkladı. CZ, tüm kullanıcı fonlarının muhasebeleştirildiğini ve hiçbir vakit yetkisiz bir biçimde ayrılmadıklarını belirtti. Bu bağlamda Zhao, şu açıklamayı yaptı:

Bildiğim kadarıyla Binance.US’in toplamda yaklaşık 2 milyar dolar kullanıcı fonu vardı. Tüm kullanıcı fonları muhasebeleştirilmiş durumda. Binance.US platformundan (kullanıcılar kendilerini geri çekmedikçe) hiçbir vakit ayrılmadı.

Binance CEO’su, bu teze ‘korku ve belirsizliğe’ yol açan haber manasına gelen “4” etiketini yapıştırdı. Ayrıyeten CZ, SEC davasının yalnızca borsaya değil tüm kripto piyasasına yönelik bir atak olduğunu söyledi.

binance ceosundan o kritik iddialara yanit geldi 1

SEC Lideri Gary Gensler kripto dalını sorguladı

SEC Lideri Gensler, kriptoyu çevreleyen son açıklamalarında Binance ve Coinbase’i amaç aldı. Bu doğrultuda Gensler, kripto projelerini düzenlemelere uymaya çağırdı. Gensler, kripto piyasasındaki varlıkların ve borsaların düzenlemelerden muaf olmadığını, münasebetiyle tokenlerin yarar sağladığı ve menkul değer olarak sınıflandırılmaktan kaçınabileceği tezlerini çürüttüğünü ileri sürdü. Lider, “Bazı ek yararlar, bir kripto varlık menkul değerini yatırım kontratı tarifinden çıkarmaz” diye vurguladı. Gensler ayrıyeten, uyumluluğu sağlamak için kripto ihraççılarının yatırım kontratlarını SEC’e kaydettirmeleri gerektiğini kaydetti. Yahut bir muafiyet için gerekli kuralları yerine getirmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Gensler konuşması sırasında, 2017’deki DAO raporu ve 2019’daki çalışanın ‘Dijital Varlıkların ‘Yatırım Sözleşmesi’ Tahlili Çerçevesi’ de dahil olmak üzere, ajansın kripto projelerine ve aracılara yönelik evvelki rehberliğini de vurguladı. Gensler, Telegram, LBRY ve Kik ile ilgili kıymetli davalara atıf yaparak, 100’den fazla Kurul kararının, karara bağlanmış hareketlerin ve mahkeme kararlarının, bir token teklifinin bir menkul değer oluşturduğu şartları netleştirdiğini belirtti.