‘Belirsizliğin ortadan kalkması ile global yatırımcı rotayı Türkiye’ye çevirdi’

Türkiye’de şubat başında Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzele, ardından de seçim atmosferi ile dinginleşen piyasalar,...

‘Belirsizliğin ortadan kalkması ile global yatırımcı rotayı Türkiye’ye çevirdi’

Türkiye’de şubat başında Kahramanmaraş merkezli iki büyük zelzele, ardından de seçim atmosferi ile dinginleşen piyasalar, seçim sonrası hareketlenmeye başladı. Hareketlilikte emlak bölümünde oluşan küresel yatırımcı talebi ise dikkat çekiyor. Seçimin çabucak akabinde, küresel yatırımcıya konut satışı gerçekleştiren şirketlerin mesailerinde yüzde 600’ü aşan bir canlanma olduğuna dikkat çeken Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Lideri Faruk Akbal, ”Bu sene birinci 5 ay zelzelenin ve seçimin gölgesinde geçti. Küresel yatırımcılar için bu durumlar tam bir bıçak sırtı. Talepleri büsbütün beklemeye alırlar. Bu sene birinci 4 ayda, geçen yılın birinci 4 ayına kıyasla 7 bin 308 adet daha az konut satıldı. Artık hem bu talebin geri toplanacağını düşünüyoruz. Hem de İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa üzere gelişmekte olan ülke kentlerinin prim potansiyeli, Paris, Londra, Berlin üzere gelişmiş ülke kentlerine nazaran daha yüksek. Bu sebeple oluşan bir talep de var dünyada. Bunu da hissetmeye başlayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece ülkemiz için beklemede olan gayrimenkul talebinin 7-8 bin bandında olduğun varsayım ettiklerini vurgulayan Akbal, önümüzdeki birkaç hafta içinde 1,5 milyar kıymetindeki bekleyen talebin Türkiye’ye geleceğini iddia ettiklerini vurguladı.

 

TÜRKİYE, YALNIZCA KAZANDIRMIYOR, DÜZGÜN BİR HAYAT DA SUNUYOR

Akbal, Türkiye’ye son yıllarda artan ilginin yalnızca büyük getiri ile ilgili olmadığını, yatırım yapan küresel yatırımcının değerli bir kısmının hayatının en az 2,5 ayını Türkiye’de geçirdiğini belirterek, “Türkiye’ye yalnızca düzgün bir yatırım fırsatı için gelmiyorlar, âlâ bir ömür alternatifi için de geliyorlar. Seçim sonrası belirsizliklerin kalkması, duyulan itimadı pekiştirdi” formunda konuştu.

iha.com.tr üzerindeki haberler özet biçiminde yayınlanmaktadır. Haberin görüntü, fotoğraf ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.