Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey hayatını kaybetti

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey 64 yaşında hayatını kaybetti. Makey’in ani vefatının nedenine ait şimdi...

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey hayatını kaybetti

Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey 64 yaşında hayatını kaybetti. Makey’in ani vefatının nedenine ait şimdi resmi açıklama yapılmadı.

“BEKLENMEDİK BİÇİMDE HAYATINI KAYBETTİ”

Makey’in hayatını kaybettiğini duyuran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoliy Graz, “Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey beklenmedik bir formda hayatını kaybetti” dedi. Belarus Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesinde de rastgele bir bilgi yayınlanmadı.

SON FOTOĞRAFLARINDA SAĞLIKLI GÖRÜNÜYORDU

Belarus’ta 2012 yılından beri Dışişleri Bakanlığı vazifesinde olan Vladimir Makey dün Vatikan’ın, Hırvat diplomatik misyon görevlilerinden Ante Jozic ile bir ortaya gelmiş ve yayınlanan fotoğraflarda sıhhatinin yerinde olduğu görülmüştü.

VLADİMİR MAKEY KİMDİR?

1980 yılında Minsk Devlet Pedagoji Enstitüsünden mezun oldu.[1][2] SSCB Silahlı Kuvvetlerinde ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Belarus Silahlı Kuvvetlerinde misyon yaptı. 1993 yılında albay olarak emekli oldu. 1993 yılında Avusturya Diplomatik Akademisi’nden mezun oldu. Bakanlıkta çeşitli departmanlarda (Bilgi ve İnsani İşbirliği, Tahlil ve Kestirim, Bakan Ofisi, Devlet Protokol Servisi) sekreter olarak misyon yaptı.

LUKAŞENKO’NUN YARDIMCISIYDI

1996-1999’da Fransa’daki Belarus büyükelçiliğinde danışman olarak çalıştı ve tıpkı vakitte Avrupa Kurulu’nda Belarus’u temsil etti. 2000-2008 yılları ortasında Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko’nun yardımcısıydı ve 2008-2012 yılları ortasında ise Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideriydi.[2] 20 Ağustos 2012 tarihinden itibaren dışişleri bakanı olarak misyon yapmaktadır.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset