Barakadan çağdaş tesise: Balık hali esnafı mutlu

Ankara Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde yer alan ve yıllardır yenilenmeyi bekleyen Balık Hali çağdaş tesisiyle...

Barakadan çağdaş tesise: Balık hali esnafı mutlu

Ankara Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde yer alan ve yıllardır yenilenmeyi bekleyen Balık Hali çağdaş tesisiyle tekrar ayağa kalktı. Balık döneminin açılmasıyla birlikte satışlarına daha hijyenik ve sağlıklı şartlarda devam eden balıkçılar, hem yeni yerlerinden hem de satışlarından epey mutlu.

ANKARA (İGFA) – Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde yıllardır yenilenmeyi bekleyen “Balık Hali”ni yine ayağa kaldıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başşehre çağdaş, hijyenik ve konforlu bir tesis kazandırdı.

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş tarafından 7 Eylül 2022 tarihinde açılışı gerçekleştirilen “Yeni Balık Hali” yenilenen konforlu ve çağdaş haliyle Başkentlilere hizmet vermeye devam ediyor.

10 BİN METREKARE ARSA ÜZERİNE 14 DÜKKÂN İNŞA EDİLDİ

Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde yer alan yaklaşık 10 bin metrekare arsa üzerine 14 dükkân ve 235 metrekarelik bir soğuk hava deposu inşa edildi. Birebir vakitte, balıkların satış anına kadar taze kalabilmesi için dükkânlara kendilerine ilişkin soğuk hava depoları yapılırken, alanda 46 araçlık da bir otopark inşa edildi.

Yenilenen balık halinden esnafın çok mutlu olduğunu belirten ABB Toptancı Hal Şube Müdürü Fatih Aydemir, “Modern, hijyenik ve günün şartlarına nazaran yapılan halimiz Ankara halkına hizmet ediyor. Esnaf daha evvel toplumsal donatıları az olan bir halde çalışıyordu. Ancak şuan esnaf sıcak su, doğal gaz ve toplumsal donatıların olduğu çağdaş bir yapıda çalışıyor. Balık hali her gün yıkanıyor. Sağlıklı ve hijyenik şartlarda balık yiyebilme konusunda bu yıl Ankara halkı çok şanslı” diye konuştu.

ESNAF: “TÜRKİYE’NİN EN HOŞ BALIK HALİ BURASI OLDU”

Yenilenerek hizmete açılan Balık Hali’nin tezgâhlarında hareketlilik devam ederken, satışlarını yeni yerlerinde gerçekleştiren balıkçılar da hijyenik ve sağlıklı şartlarda çalışmaktan duydukları memnuniyeti lisana getirdi. Balıkçı esnafı, şöyle konuştu:

-Menderes Soysalcı: “Dükkânlarımız çok hoş ve pak oldu. Bu hususta hoş bir hizmet verdi bize. Türkiye’nin en hoş balık hali burası oldu. Daha evvel gecekondu üzereydi.”

-Cafer Söylemez: “Şuan İstanbul, İzmir, Bursa ile irtibatımız olduğu için oralardaki halleri de gezdik fakat en kaliteli, en çağdaş hal Ankara Hali. Konfor olarak banyodan, ısınma sistemine kadar hoş bir tesisimiz oldu. Dönem da çok bereketli gidiyor.”

-Mustafa Şimşek: “Halin eski hali çok berbattı. Şu anki yerimiz çok hoş oldu. Türkiye’de diğer bir vilayette bu türlü bir hal yok. Halk çok mutlu, bütün vilayetlerden iştirak oluyor. Liderimize bu takviyeden ötürü teşekkür ediyorum.”

-Hikmet Eşiyok: “Halimiz tertemiz oldu. Liderimiz, hijyenik bir tesis kazandırdı. Evvelce buralar çok pisti. Bir Ankaralı olarak Mansur Liderle gurur duyuyorum.”

-Seyithan Hakbilen: “Biz 15 yıldır barakalarda çalışıyorduk. Burası çöplük üzereydi. Gece üşüyorduk soba yok, ısıtıcı yok… Şu an kalorifer var, sıcak. Bize otel üzere bir hal yapıldı. Teşekkür ediyoruz.”

-Erhan Hakbilen: “Halden çok mutluyuz. Konteynerlerde balık satıyorduk. Bu biçimde çok hoş oldu. Mutfak, banyo, klima, ısıtıcı her şeyimiz var. Bu sene balık da bol…”

-Okan Okcu: “Bu yapılan hizmet Türkiye’de balık piyasasında en düzgün hizmettir. Ankara halkına ve Ankara esnafına bu türlü bir tesis kazandırıldığı için teşekkür ederim. Ankara bu işin merkezidir. Ankaralılar en taze balığı Ankara’da yer.”

-Kerim Isıcak: “40 yıldır balık halinde çalışıyorum. Uzun yıllar balıkhanede, barakalarda hizmet verdik. Kent dışından gelen beşerler bu türlü hoş ve çağdaş balıkhaneyi görünce içleri açılıyor. Hijyenik ve sağlıklı balıkları alıp halka satıyorlar.”

-Keke Devral: “Eski hali berbattı. Yatma yeri bile yoktu, tuvaletimiz berbattı. Her şeyimiz rezillikti. Şu anda yağmur yağınca rahatsız olmuyoruz. Üstümüz ıslanınca kurutuyoruz. Kirlenince yıkayabiliyoruz. Hatta meskene gidemediğimiz vakit burada kalacak yerimiz bile var.”