Bakan Karaismailoğlu: Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nı 1 milyona yakın kişi kullandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir- Kayaşehir Metro Çizgisi ile ilgili yazılı açıklama yaptı....

Bakan Karaismailoğlu: Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı’nı 1 milyona yakın kişi kullandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Başakşehir- Kayaşehir Metro Çizgisi ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye genelinde olduğu üzere İstanbul’da da raylı sistemlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti. Bakanlık tarafından üretimi süren 11 projede toplam 96,9 kilometre uzunluğunda raylı sistem sınırı inşaatı bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, “İstanbul’da üretimini tamamlayıp, halkımızın hizmetine sunduğumuz metro sınırı uzunluğu Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesi-Kayaşehir Metrosu’nun açılışıyla 130 kilometrenin üzerine çıktı. Metro sınırımız vatandaşlarımızdan da ağır ilgi gördü. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılan Başakşehir- Kayaşehir Metro Hattı’nda 1 milyona yakın kişi seyahat etti” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Karaismailoğlu, 6,2 kilometre uzunluğundaki sınırın, Başakşehir Metrokent İstasyonu’ndan başladığını, güzergahta Onurkent, Kent Hastanesi, Kayaşehir ve Kayaşehir Meydan istasyonları olmak üzere 4 istasyon bulunduğunu kaydederek, metro çizgisinin Başakşehir-Kayaşehir ortasında Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nden geçip tasarım suratı saatte 80 kilometre olan araçlar vasıtasıyla saatte tek tarafta 70 bin yolcuya hizmet verecek kapasitede olduğunu kaydetti.

’10 BİN 250 METRE TÜNEL İNŞA ETTİK’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) metro sınırını yapmayacağını bildirmesi üzerine projeyi devraldıklarını belirten Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Mevcut İBB idaresinden devraldığımızda yüzde 5 ilerleme düzeyindeki Metro çizgimiz, faaliyetlerimiz sonucunda kısa müddette süratle ilerledi, test sürüşleri yapıldı ve işletmeye açılmaya hazırlandı. Projeyi devraldığımızda; 5 bin 662 metrelik Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu (NATM) tünellerinin sırf 112 metresi kazılmış, 3 bin 298 metre tünel açma makinesi (TBM) tünellerine hiç başlanmamıştı. Hepsini tamamlayarak toplam 10 bin 250 metre tünel inşaatını bitirdik. 295 metre uzunluğundaki viyadük imalatlarını tamamladık. Ray işlerini 11 bin 595 metre ray döşeyerek tamamladık. 4 istasyonda toplam 32 bin 661 metrekare kapalı alan inşa ettik. Elektromekanik ve sinyalizasyon imalatlarını tamamladık ve İstanbulluların hizmetine sunduk.”

’SEYAHAT MÜHLETİ 29 DAKİKA’

Hattın işletmeye alınmasıyla, kent merkeziyle başta Çam ve Sakura Kent Hastanesi ve Kayaşehir’deki toplu konutlar olmak üzere, bölgede ekonomik ve inançlı ulaşımı sağladıklarının altını çizen Karaismailoğlu, “Kayaşehir-Mahmutbey ortası seyahat mühleti 20 dakika, Metrokent-Bakırköy Özgürlük Meydanı ortası seyahat müddeti 29 dakika, Metrokent-İstanbul Havalimanı ortası seyahat müddeti 24 dakika, Çam ve Sakura Kent Hastanesi-Bağcılar ortası seyahat mühleti 23 dakika oldu. Hem süratli hem de konforlu ulaşımı sağlıyoruz” tabirlerini kullandı.