Ayasofya İçin Beklenen Gün Geldi! İşte Detaylar

İstanbul fethi ile topraklarımıza dahil olan tarihi bina günümüzde müze olarak kullanılmakta. İstanbul'un fethi yıl dönümüyle birlikte gündeme gelen ve tekrardan cami olmasıyla ilgili Danıştay'a yapılan başvuru bugün neticelenecek.

Ayasofya İçin Beklenen Gün Geldi! İşte Detaylar
02 Temmuz 2020 - 09:02

Ayasofya uzun süredir müze mi cami mi tartışmasıyla gündem konusu oldu. Bir kesim müze olarak kalmasından yana iken büyük bir kesim ise cami olarak kullanılmasını istiyor. Ayasofya 1934 yılında cami statüsünden müze statüsüne geçmişti. Bugün verilecek Danıştay kararı ile tekrardan cami olmasının önünü açılabilecek.

İstanbul'un fethi ile topraklarımıza dahil olan ve fetihden tam 58 yıl sonra yani 1511 yılında camiye dönüştürülen Ayasofya, 1934 yılında verilen Bakanlar Kurulu kararıyla tekrardan müzeye çevrilmiş ve günümüze kadar gelmiştir.

KARAR BUGÜN VERİLİYOR 

Yapılan başvurular doğrultusunda Danıştay bugün kararını verecek. Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesiyle ilgili hazırlanan protokolde Atatürk'ün imzasının gerçek olmadığı ve bundan dolayı kararın iptal edilmesi talep ediliyor.

Derneğin 2005 yılında da yapılan başvurusu değerlendirilmiş ancak Danıştay, Ayasofya'nın müze olarak kalmasına karar vermişti. Bugün yapılacak görüşme neticesini merakla bekliyoruz.

MÜZE İKEN CAMİ OLDU

Aslında günümüze müze olarak kullanılırken camiye çevrilen bir örneğimiz de var. Kariye Camisi, tıpkı Ayasofya da olduğunu gibi zamanında müzeye çevrilmiş ve Danıştay'ın verdiği karar sonucunda tekrar ibadete açıldığını biliyoruz. Bu yapılan değişikliğin Ayasofya'da da bir formül olacağı ve aynı adımlar ile Ayasofya'nın cami olmasında etkili olması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum