Audi RS Q e-tron’a Dakar için yeni yakıt teknolojisi

Audi bu yıl 31 Aralık 2022 – 15 Ocak 2023 tarihleri ortasında düzenlenecek Dakar Rallisi’nde...

Audi RS Q e-tron’a Dakar için yeni yakıt teknolojisi

Audi bu yıl 31 Aralık 2022 – 15 Ocak 2023 tarihleri ortasında düzenlenecek Dakar Rallisi’nde gayret edecek elektrik tahrikli ve güç dönüştürücülü üç çöl prototipini birinci kere yenilikçi bir yakıtla yarıştırıyor.

Karbondan arınma konusunda dengeli bir stratejisi izleyen Audi, elektrik arabalar ve yenilenebilir elektrik üzere öncü teknolojilerine tamamlayıcı bir yenilik ekliyor: İçten yanmalı motorları daha iklim dostu bir formda çalıştırma imkanı sunan yenilenebilir yakıtlar.

Geçtiğimiz yıl, elektrikli tahrikli araçlar için en güçlü test alanlarından biri olan Dakar Rallisi’nde birinci startlarını alan Audi RS Q e-tron modelleri, her iki sistemi de yenilikçi bir sürüşle birleştiriyor. Audi, bu yıl yarışacak üç modelinde, karbon dioksit emisyonlarını daha da azaltmak emeliyle kalıntı bazlı yakıt da kullanacak.

İlk adımda biyokütleyi etanole dönüştüren bir süreç, daha sonra etanolden akaryakıta (ETG) dönüşümle sonuçlanıyor. Audi mühendisleri, başlangıç ??ürünü olarak biyojenik bitki modüllerini kullanıyor.

RS Q e-tron’un yakıt tankında, ETG ve e-metanol dahil olmak üzere yüzde 80 oranında sürdürülebilir bileşenler yer alıyor. Elektrikli tahrike güç sağlayan güç dönüştürücüye gerekli olan yakıt, mevcut tahrik konseptinde, prensip olarak halihazırdaki klâsik sistemlerden çok daha az kullanılıyor ve daha fazla optimizasyon bulunuyor. Bu yakıt karışımı Audi RS Q e-tron’a karbondioksit emisyonlarında yüzde 60’tan fazla tasarruf sağlıyor.

Audi tarafından yürütülen geliştirme, pazarda mevcut olan 102 oktanlı yakıtlarla ilgili düzenlemelerin gibisi olan FIA ve ASO yakıt düzenlemelerine de uygun. Bu yenilikçi yakıtla içten yanmalı motor, fosil bazlı akaryakıta nazaran biraz daha yüksek verimliliğe ulaşıyor. Ancak reFuel’deki oksijen içeriğinin yakıtın güç yoğunluğunu azaltmasından ötürü hacimsel ısıl bedel düşüyor. Bu nedenle RS Q e-tron’da daha büyük bir tank hacmi kullanılıyor. Bu durum araca rakiplerine karşı bir avantaj sağlamıyor.

İlk olarak 2022 yılında yollara çıkan RS Q e-tron’un ilk jenerasyonu, güç dönüştürücülü elektrikli tahrik sayesinde Ocak ve Mart aylarında gerçekleşen rallileri yüksek güç verimliliğiyle tamamlayı başardı. Bu sonuçlar, RS Q e-tron gibi HEV (Hibrit Elektrikli Araçlar) modellerde yenilenebilir yakıtların kullanılmasıyla önemli ölçüde uygunlaştırılmış bir CO2 istikrarı elde edilebileceğini de destekliyor.

Audi gelecekte dünyanın en güçlü yarışlarını yüzde 100 yenilenebilir yakıtla tamamlamayı hedefliyor. Kırk yılı aşkın bir müddettir motor sporları ve seri üretim modelleri ortasında bir teknoloji transferini muvaffakiyetle gerçekleştiren Audi, bu yeni teknolojsiyle içten yanmalı motorlara ve hibrit tahriklere sahip araçların sera gazlarının azaltılması çalışmalarına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Kaynak: Carmedya.com / Araba