AÜ Rektörü Özkan’dan yapay organ müjdesi

AÜ Rektörü Özkan’dan yapay organ müjdesi Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan : “İleri...

AÜ Rektörü Özkan’dan yapay organ müjdesi

AÜ Rektörü Özkan’dan yapay organ müjdesi

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan :

“İleri Sıhhat Araştırmaları isimli altyapı projesine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca toplam 312 milyon lira bütçe dayanağı kazandık”

“Rejeneratif tıp ve kök hücre araştırmaları gerçekleştirilecek”

“Biyoteknolojik metotlarla mikrobiyal biyoaktif bileşenler üretilecek”

“Yapay organ üretim çalışmalarına başlayacak olmamız beni ayrıyeten gururlandırmaktadır”

ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi tarafından hayata geçirilen İleri Sıhhat Araştırmaları Projesi için Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığından toplam 312 milyon lira bütçe dayanağı kazandıklarını belirtti. Rektör Özkan, “İleri Sıhhat Araştırmaları altyapı projesi çerçevesinde; rejeneratif tıp ve kök hücre araştırmaları gerçekleştirilecek, biyoteknolojik metotlarla mikrobiyal biyoaktif bileşenler üretilecek ve yapay organ üretim çalışmalarına başlayacak olmamız beni ayrıyeten gururlandırmaktadır” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, misyona başlamasının ikinci yılı münasebetiyle basın mensupları ile bir ortaya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

“Yapay organ üretim çalışmalarına başlayacak olmamız beni ayrıyeten gururlandırmaktadır”

Konuşmasına teknoloji ve tecrübeninim kıymetinden bahsederek başlayan Özkan, “Sadece deneyim kâfi değil bunun için altyapı da çok kıymetli. Biz bu ikisinin Türkiye‘de daha düzgün olması gerektiğini düşünüyoruz. Evet, çok yeterli bir sıhhat hizmeti sunucusuyuz lakin teknoloji oluşturabiliyor muyuz? Bu manada neler yapabilir diye düşündük. Önemli bir mesai harcadık, projelere yük verdik. Bilimsel araştırma projelerine 7 milyon TL bir bütçe ayırdık. Burada da inşallah şimdiden muştusunu vereceğimiz hoş ilaçları, en azından bir adedini şu etapta en kısa vakitte ulusal olarak sunmayı planlıyoruz. Üniversite kaynaklarımızla başlattığımız bu atılımlara ek olarak, dış kaynaklı projeler için ağır uğraşlar sarf etmekteyiz ve bu gayretlerin meyvelerini de almaya başladığımızı bildirmek isterim. Prof. Dr. Ömer Özkan Hocamızın yürütücülüğünde başlattığımız İleri Sıhhat Araştırmaları isimli altyapı projemiz ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığınca toplam 312 milyon lira bütçe dayanağı kazandık. İleri Sıhhat Araştırmaları altyapı projesi çerçevesinde; rejeneratif tıp ve kök hücre araştırmaları gerçekleştirilecek, biyoteknolojik prosedürlerle mikrobiyal biyoaktif bileşenler üretilecek ve yapay organ üretim çalışmalarına başlayacak olmamız beni ayrıyeten gururlandırmaktadır” dedi.

“3 boyutlu kompleks elektrofizyoloji haritalama laboratuvarı kuruldu”

Hastanede teşhis ve tedavi hizmetlerini son teknoloji ile gerek donanım gerek altyapı olarak her alanda düzgünleştirmeye devam ettiklerini belirten Özkan, “Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu ile yaptığımız temaslar sayesinde hastanemize yaklaşık 130 milyon liralık yüksek teknolojik teşhis ve tedavi aygıtları (yaklaşık 130 milyon lira) kazandırdık. Bu aygıtlar hizmete girdiği vakit bilhassa MR, tomografi üzere kıymetli tetkiklerin uzun randevu mühletleri ortadan kalkmış olacaktır. İki yıl üzere kısa bir müddette hastanemizin en eski binası A blok yataklı servis binası yenilenmiş ve çağımızın gereklerine uygun hale getirilmiştir. Ek olarak Türkiye’nin en büyük akredite multidisipliner uyku laboratuvarlarından birisi hayata geçirilmiş, çağdaş teknolojiye sahip 41 yataklı yenidoğan ağır bakım ünitesi hizmete sunulmuş, ameliyathanesinde robotik cerrahi, son teknoloji ileri laparaskopik teşebbüs odaları, Akdeniz bölgesinde olmayan 3 boyutlu kompleks elektrofizyoloji haritalama laboratuvarı kurulmuştur” dedi.

“Hedefe yönelik ilaçların seçimiyle kanser tedavi muvaffakiyetinde değerli artış sağlanacaktır”

Rektör Özkan, konuşmasında, “Akdeniz bölgesinin en geniş manada genetik test içeriğini sunmamızı sağlayan yeni jenerasyon genetik laboratuvarı kurularak, moleküler patolojik ve genetik testlerin tıpkı çatı altında hizmet vermesi açısından da Türkiye’de bir birinci olma özelliğini taşımaktadır. Hastanemiz bünyesinde vermeye başladığımız bu hizmet sayesinde genetik altyapısı olduğu bilinen birçok hastalığın teşhisinde büyük kolaylık sağlanmış olacaktır. Ayrıyeten günümüzün en büyük sıhhat sorunlarından biri olan kanserin tedavisinde toplum tarafından akıllı ilaç olarak tanımlanan ‘hedefe yönelik’ ilaçların seçimiyle kanser tedavi muvaffakiyetinde değerli artış sağlanacaktır” sözlerine yer verdi.

“Bin 789 araçlık katlı otopark yıl sonu açılacak”

Yapımı devam eden hastane otoparkı hakkında da açıklamalarda bulunan Rektör Özkan, “Sağlık alanında ülkemizin göz bebeği olan üniversite hastanemiz, Türkiye’de ve dünyada birincileri başararak halkımızın gönlünde kurduğu taht sayesinde tüm hastaların birinci tercihi olmaya devam etmektedir. Dünyada sayılı merkezlerin verebildiği ileri sıhhat hizmetlerini halkımıza sunarken, geçmişten günümüze büyüyerek artan bir sorun haline gelen otopark ve ülkemizin dört bir yanından gelen hasta yakınlarının konaklama muhtaçlıkları için başlattığımız, bin 789 araçlık katlı otopark (yaklaşık 150 milyon bütçeli) ve yaklaşık 120 yataklı hasta yakınları otel (yaklaşık 15 milyon bütçeli) projeleri ile halkımızı kaliteli sıhhat hizmetlerini alırken yaşadığı en değerli iki sorunu çözmüş olacağız. Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile temelini attığımız katlı otoparkın üretim çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor ve yılsonunda vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz” açıklamasına yer verdi.

“Hasta yakınlarının konaklayabileceği otel üretimi için çalışmalara başladık”

Hastane içerisine hasta yakınları için bir de otel muştusu veren Özkan, “Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafından hastalar buraya geliyor. Yapılamayan ameliyatları burada yaptığımız için çok şanslı ve gururluyuz. Organ nakli ve onkoloji başta olmak üzere bilhassa uzun vadeli tedavi gerektiren kısımlar için kent dışından çok sayıda hastamız bulunuyor. Yıllardır büyük bir sorun olan hasta yakınlarının barınma konusu için hastanemizin yataklı alanına yakın bir pozisyonda hasta yakınlarının konaklayabileceği otel üretimi için çalışmalara başladık. Otopark sorunun tahlilinde olduğu üzere bir turizm firması iş birliği ile en kısa müddette oteli tamamlayarak hem sıhhat turizminden gelen hastalarımızın hem de kendi vatandaşlarımızın hizmetine açmayı planlıyoruz. Çok uygun fiyata birkaç gün ücretsiz bile olabilir. Sıhhat turizmine çok önemli katkısı olacak. Hem ciromuza da katkısı olacak” diye konuştu.

“Aylık gelirlerimizde yüzde 300’e varan artış sağlandı”

Hastanenin kendi kendine kâfi hale geldiğini belirten Özkan, “Topluma hizmet konusunda değerli bir merkez olan hastanemizin otopark sıkıntısını çözmenin yanında mali durumunda da son 1 yılda aldığımız kıymetli dayanaklar ve stratejilerimizle önemli güzelleşmeler sağladık. Vazifeye başladığımızda yaklaşık 700 milyon lira olan borç, Maliye Bakanlığımız ile yapılan uzun vadeli mesailer ve hastanede gerçekleştirdiğimiz tekrar yapılanma sayesinde yaklaşık üçte birine indirildi. Aylık gelirlerimizde yüzde 300’e varan artış sağlandı. Bütün bu iyileştirmeleri başta saygıdeğer öğretim üyelerimiz, sevgili asistanlarımız, çok bedelli hemşirelerimiz ve öbür sıhhat çalışanlarımız başta olmak üzere tüm hastane çalışanımızın bize olan inancı, itimadı ve takviyesi sayesinde daima birlikte yaptık” dedi.

“Covid koşullarında değerli başarı”

Covid periyodunda uygun bir imtihan verdiklerini belirten Özkan, “Çok önemli bir sıhhat çalışanı kaybımız olmadı. Herkes şad oldu. Aşıya süratli başladık. Şu ana kadar 100 bin aşı uygulandı. Örnek vermek gerekirse ayaktan hasta sayımız yüzde 160, yatarak tedavi gören hasta sayımız yüzde 126 oranında artmıştır. Ameliyathane işleyişinde yapılan iyileştirmeler ile yıllık ameliyat sayılarında yüzde 203 artış sağlanmıştır” dedi.

Sağlık turizminin Antalya’nın petrolü olduğu belirten Rektör Özkan, “Ancak şimdi olması gereken noktada değil. Sıhhat hizmetleri kalitesinde ve tertibindeki iyileştirmeler sayesinde yabancı hastaların da birinci tercihi haline gelen hastanemizin yabancı hastalardan elde ettiği gelirler yüzde 900’den fazla artmıştır. Kısa vadeli vakit dilimi için epeyce sevindirici olan bu sayıları çok daha üstlere taşımaya kararlıyız. En kaliteli hizmeti verdiğimizi anlatarak bu noktalarda geldik. Mevzuat değişikliği ile bu sayılar çok daha üst taşınacak. Katkısı yalnızca hastaneye değil her kesime oluyor” dedi.

“Yüksek kiralar tercihleri etkilemedi”

“Bir üniversite için elbette en kıymetli başlıklardan birisi de eğitim ve eğitimin kalitesidir” diyerek kelamlarına devam eden Özkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğitimin niteliğini artırmak için idare grubum ve ünitelerdeki hocalarımızla uzun mesailer harcıyoruz. Birinci olarak tıp fakültemizden başladığımız müfredat güncelleme çalışmalarında büyük ilerleme kaydettik. Türkiye’de birinci defa Akdeniz Üniversitesince tıpta uzmanlık imtihanı denemesi yaklaşık 80 öğretim üyesinden oluşan bir şuraca yapılmıştır. Bu konsey, gerçeğe yakın soruların hazırlanması için güçlü bir hazırlık sürecinden geçerek 5 binden fazla soru içeren havuz oluşturmuştur. İmtihana sonrası yapılan tahliller ile öğrencilerimizin eksikleri en ufak detayına kadar ferdî olarak tüm öğrencilerimize sunulmuştur. Tekrar insan kaynağı açısından kentimiz için değerli bir gereksinimi karşılayan ziraat fakültemizde 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar devrinde, Türkiye’deki Ziraat Fakülteleri içerisinde birinci sefer uygulanan ‘mentorluk’ programı ile 3. ve 4. sınıf öğrencilerini zirai firmaları ile buluşturduk. Tekrar Türkiye’de bir birinci olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında ‘7+1 Uygulamalı İş Yeri Eğitimi’ uygulamasına geçiyoruz. Antalya’da kiraların artışı üniversite tercihlerini tesirler mi diye korkuyordum. Başımıza gelmedi. Yalnızca tıp ve ziraat alanında değil, öbür tüm programlarda da üniversitemiz son 2 yılda YKS tercihlerinde kendine daha üst sıralarda yer bulmaya başlamıştır.”

“Teknokent’imiz büyüyor”

Bir ülkenin kendi kendine yetecek kadar beslenme kaynaklarına sahip olmasının stratejik kıymete sahip olduğunu belirten Rektör Özkan, “Bu doğrultuda biz de tarımda yüksek teknoloji atağı başlattık. Antalya Aksu ilçesindeki bin 100 dekarlık toprağımızda Türkiye’nin en büyük Tarım Teknokenti’ni hayata geçirmekteyiz. Teknokent’imiz bilhassa son 2 yılda Türkiye’nin ve dünyanın en büyük teknoloji şirketleriyle kurduğu yakın alakalarla yüksek teknoloji ve yazılım alanlarında büyük atılımlar gerçekleştirmektedir. Bu teşebbüslerimiz sonucunda Antalya’nın yakın gelecekte yüksek teknoloji ve yazılım alanlarında önder kentlerinden birisi olacağından hiç kuşkum yoktur. Ulusal Muharip Uçak’ın yazılımları Türk Havacılık Uzay Sanayii A.Ş ile yaptığımız kontrat sayesinde Antalya Teknokent’imizde yapılıyor olması da bunun göstergesidir” kelamlarına yer verdi.

Son olarak üniversitenin 40’ıncı yılını kutladıklarını belirten Özkan, “Çok değerli bir kurumuz. Ben Özlenen Özkan olarak kelam verdim en düzgününü yapmak için bunun için uğraşıyoruz. Umuyorum ardımızda güzel bir seda bırakırız” dedi.

Rektörlük Senato Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Özge Turhan, Prof. Dr. Nasuh Utku Doğan, Doç. Dr. Aslı Bostancı Toptaş, Dr. Öğr. Üyesi Ali Ünal ve basın mensupları katıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ertuğrul Gün – Sıhhat