Antalya haber: Kaş’ta Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi

Antalya‘nın Kaş ilçesinde Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi. Kaş Belediyesince gerçekleştirilen şenlik kapsamında Yörüklerin yaylaya göçleri...

Antalya haber: Kaş’ta Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi

Antalya‘nın Kaş ilçesinde Gömbe Yörük Şenliği düzenlendi.

Kaş Belediyesince gerçekleştirilen şenlik kapsamında Yörüklerin yaylaya göçleri canlandırıldı.

Etkinlik, Yörük göçü duası ile başladı. Akabinde şenliğin iştirakçileri ve bölgede yaşayan vatandaşlar Yeşilbarak ve Sıçak mevkileri ortasında yaklaşık 2 kilometrede temsili Yörük göçü yürüyüşü yaptı.

Yörüklerin yaylaya göçlerinin canlandırıldığı programda, klasik kıyafetleri giyenler, geçmişte kullanılan tarım aletlerinin yanı sıra at, eşek, deve, keçi, koyun ve köpeklerle yürüdü.

Şenlik çerçevesinde lokal sanatkarlar sahne aldı, keşkek dövüldü, çörek pişirildi, ayran ve kar şerbeti ikram edildi.

Ulutaş, “Aslımızı unutmayacağız. Kuşağımızı de inşallah en hoş günlere hakikat yürüteceğiz.

Yörüklerin hayatını bilmek, Yörüklerin hayatının içinde olmak, o havayı teneffüs etmek çok muazzam bir şey. Yakınlarımızda Yörük obalarımız var. Yörükler buraları yurt edinmiş, Anadolu’dan gelmişler, buraya bayrağımızı dikmişler. Allah’a şükürler olsun, bu bayrak dalgalanmaya devam ediyor ve devam edecek.” tabirlerini kullandı.

Kendisinin de bir Yörük çocuğu olduğunu belirten Ulutaş, gelenek ve görenekleri yaşatırken Kaş’ın her noktasına hizmet götürdüklerini kaydetti.

Kaş’a yapılan hizmetlere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanların ve milletvekillerinin katkısının büyük olduğuna vurgu yapan Ulutaş, birlik ve beraberliği pekiştirici Gömbe Yörük Şenliği üzere aktifliklerin süreceğini bildirdi.

Şenlikte konuşan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Ben de bir Yörük evladıyım, tüm Yörüklere selamımı götür.” kelamlarıyla selam gönderdiğini belirterek, “Yörük kültüründeki sevgiyi, merhameti, kardeşliği tüm dünyaya yayacağız.” dedi.

Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı da kültürel kıymetlerin gelecek kuşaklara aktarılmasının kıymetine işaret etti.

Şenlikte, AK Parti Antalya Vilayet Lideri İbrahim Ethem Taş, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, AK Parti Antalya Bayan Kolları Lideri Ayşe Keyik Yılmaz, AK Parti İlçe Lideri Okay Alım, MHP İlçe Lideri Cemil Kolak, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Yörük Türkmen derneklerinden iştirakçiler da yer aldı.

AA / Talip Demirci – Kültür Sanat