Almanya’daki “Darbe teşebbüsünün gerisinde Rusya var” savlarına Kremlin’den karşılık: Darbe planlayan kümeyle ilgimiz yok

Almanya‘da bu sabah ülke genelinde yapılan baskınlarda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak cürmüyle...

Almanya’daki “Darbe teşebbüsünün gerisinde Rusya var” savlarına Kremlin’den karşılık: Darbe planlayan kümeyle ilgimiz yok

Almanya‘da bu sabah ülke genelinde yapılan baskınlarda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak cürmüyle 25 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. “Darbe planlamasının akabinde Rusya var” savlarına ise Kremlin’den karşılık geldi.

“OLAYI BASINDAN ÖĞRENDİK”

Sözcü Peskov, başşehir Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın kelam konusu olayla bir ilgisinin bulunmadığını vurgularken, “Bunlar Almanya’nın iç sıkıntıları. Rusya’nın olaya dahli konusunda rastgele bir spekülasyon olamayacağını zati kendileri de tabir ettiler. Biz de olayı basından öğrendik, bu mevzuda söyleyecek bir şeyimiz yok” sözünü kullandı.

GÖZALTINA ALINANLARDAN BİR TANESİ RUS VATANDAŞI

Almanya’da bugün sabah saatlerinde ülke genelinde yapılan baskınlarda terör örgütü üyesi olmak ve darbe planlamak cürmüyle biri Rusya vatandaşı 25 kişi gözaltına alınmıştı. Rusya’nın Berlin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, Rusya vatandaşının gözaltına alınmasına ait, kendilerine resmi kanallardan bilgi verilmediği bildirilmişti.

ARALARINDA ESKİ ASKERLER DE VAR

Öte yandan birçok eyalette aşısı sağcı Reich Yurttaşlar Hareketi’ne yönelik yapılan baskınlarda 52 kişi hakkında “Terör örgütü üyesi yahut destekçisi olma” suçlamasıyla gözaltı kararı verildiği belirtildi. Yakalanan 25 kişinin ortasında ise eski askerlerin de yer aldığı kaydedildi. Gözaltına alınanların Alman Federal Meclisine baskın yaparak darbe planladıkları argüman edildi.

“SİLAHLI ATAK PLANLANDIĞINA DAİR BİR KUŞKU VAR”

Alman Federal Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu sabahtan beri büyük bir terörle uğraş operasyonu düzenlendiğini belirterek, federal savcının bir terör ağını soruşturduğunu tabir etti. Buschmann, “Anayasal kurumlara silahlı bir hücum planlandığına dair bir kuşku var.” sözünü kullandı.

Kaynak: AA / Yeni