ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarafından ALES/2 soru ve cevap kitapçığı...

Geride bıraktığımız Pazar günü gerçekleştirilen sınavın ardından en çok ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusunun yanıtı merak ediliyor. Akademik kariyer planlaması yapacak binlerce aday Türkiye genelinde yapılan ALES sınavına katıldı. Pandemi nedeniyle ertelene

ALES sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarafından ALES/2 soru ve cevap kitapçığı...
22 Şubat 2021 - 10:26
Reklam

Lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra yüksek lisans, doktora yapmak isteyen binlerce aday ALES sınavına katıldı. Akademik kariyerlerini Yükseköğretim Kurumlarında sürdürmeyi amaçlayanlar sınavda karşılarına çıkan soruların doğru yanıtlarını merak ederken gözler cevap kitapçığı için ÖSYM’ye çevrildi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş sınavı olarak bilinen sınav yılda 3 kez gerçekleştiriliyor. Sınavda adaylara sözel ve  sayısal alanlarından toplam 100 soru yöneltildi.  ALES puan hesaplama işlemini yapmak isteyen adaylar soru ve cevapların açıklanacağı tarihi araştırıyor.  Peki ALES soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? İşte ALES/2 sınav sonuçları tarihi!

ALES SORU VE CEVAPLARI YAYINLANDI MI?

Akademik kariyer için Yükseköğretim Kurumlarında çeşitli görevlerde çalışmak isteyen adayların katılım gösterdiği ALES sınavının soru ve cevapları henüz ÖSYM tarafından açıklanmadı. Gün içerisinde ALES cevap kitapçığının Aday İşlemleri Sistemi üzerinden adayların erişimine açılması bekleniyor. T.C kimlik numarası ve aday şifresiyle AİS’e giriş yapan adaylar yayınlanan cevap kitapçığını buradan görüntüleyebilir.

ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sınav sonuçlarının açıklanmasıyla ilgili henüz bir tarih açıklaması bulunmuyor. Yeni bir gelişme yaşandığında detaylara bu haber üzerinden ulaşabilirsiniz. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. yanlış cevap sayıları, ALES puanları ve bu puanlara göre başarı sıraları yer alacaktır.

SINAVIN GEÇERLİ OLMASI NEYE BAĞLIDIR?

Sınava, atandığı salon/sırada girmesi,

Sınav başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,

Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,

Cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp
kodlaması,

Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve
eksiksiz olması,

Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması,


YORUMLAR

  • 0 Yorum