Akdenizli çiftçilerin umudu keçi boynuzu

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi, Lider Muhittin Böcek’in ‘yerelden kalkınma’ prensibi doğrultusunda alternatif tarım...

Akdenizli çiftçilerin umudu keçi boynuzu

ANTALYA (İGFA) – Antalya Büyükşehir Belediyesi, Lider Muhittin Böcek’in ‘yerelden kalkınma’ prensibi doğrultusunda alternatif tarım eserleriyle ilgili üreticiye dayanaklarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı kendi seralarında yetiştirdiği ekonomik kıymeti yüksek olan keçiboynuzu fidanlarını bu kapsamda ilçelerde üreticiye fiyatsız dağıtılıyor. Büyükşehir takımları, çiftçilere Kumluca’da 1000, Kemer’de 200 adet keçiboynuzu fidanı dağıttı.

Büyükşehir Yetiştiriyor Çiftçiye Dağıtıyor

Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Zeyit Emre Bilici, “Kumluca Ziraat Odası ile işbirliği ile birlikte keçi boynuzu fidanlarının dağıtımını yapıyoruz. Keçiboynuzunun ekonomik pahası çok yüksek. Besin sanayisinde ilaç ve dokuma endüstrinde ve birçok alanda kullanılmaktadır. Kumluca ve Kemer’de üreticilerimize keçi boynuzu fidanı hibe dayanağında bulunduk” dedi.

Başkan Böcek’e Teşekkür

Kumluca Ziraat Odası Lideri Hidayet Kökçe de Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’e çiftçiye verdiği takviyeden ötürü teşekkür etti. Kökçe, “Muhittin Lider çiftçiye her vakit dayanak oluyor. Keçiboynuzunun ömrü uzun. Birçok dalda kullanılıyor. Muhittin Lider bizlere fidan göndermiş yaşı da ömrü de fidan üzere uzun olsun. Bu fidanları çiftçiye dağıtacağız. Daha evvel de Kumluca’da zeytin fidanı dağıtıldı ve 15 bin zeytin diktik. Keçiboynuzu da çok hoş olacak” diye konuştu.

Maliyetler Çok Yüksek

Keçiboynuzu dayanağı alan Okay Çavuşbekir, “Çiftçilikle uğraşıyorum. Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederim. Fidan almaya kalksak maliyeti çok yüksek. Artık keçi boynuzu yetiştirip, çıkar elde edeceğiz” dedi.

Seher Kara isimli vatandaş da bu fidanların ailesine geçim kaynağı olacağını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.