AK Partili vekilin eşine uyuşturucu rüşvetinden mahpus cezası

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek’in eşi eski savcı Faruk Sarıoğlu, uyuşturucu evrakında rüşvet verilmesine...

AK Partili vekilin eşine uyuşturucu rüşvetinden mahpus cezası

Ak Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek’in eşi eski savcı Faruk Sarıoğlu, uyuşturucu evrakında rüşvet verilmesine aracılık etmekten 2 yıl 6 ay mahpus cezası aldı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, Sarıoğlu’na evvel 6 yıl mahpus cezası verdi, cezasını rüşvetin teşebbüs etabında kalması ve sabıkasız geçmişini göz önünde bulundurarak 2 yıl 6 aya indirdi.

CUMHURİYET SAVCISI HATA DUYURUSUNDA BULUNDU

2019 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesinde 1 ton 535 kilogram eroin yakalandı. Erzurum Cumhuriyet Savcısı Melih Yıldırım, 1.5 ton eroin belgesinin soruşturmasını yürütürken yeniden Erzurum’da savcı olan Faruk Sarıoğlu tarafından eroin evrakında ismi geçenler lehine tacize uğramaya başladı. Savcı Yıldırım, meslektaşının taleplerini görmezden geldi, daha sonra da savcı arkadaşı hakkında cürüm duyurusunda bulundu.

Emine Zeybek

EMEKLİ OLDU, AK PARTİLİ VEKİLLE EVLENDİ

Sözcü’de yer alan habere nazaran; Faruk Sarıoğlu hakkında soruşturma yürürken emekliliğini istedi ve İstanbul’da avukatlık yapmaya başladı. Tarih 26 Eylül 2020’yi gösterdiğinde ise Hukuk Fakültesi’nden arkadaşı olan AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek ile ikinci evliliğini yaptı. Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 23 Kasım 2022 tarihinde eski savcı olan AK Partili vekilin eşiyle ilgili ‘rüşvet vermek’ kabahatinden şu cezayı verdi:

“Sanık Faruk Sarıoğlu’nun işlediği sabit olan rüşvet vermeye aracılık etme hatasından aksiyonuna uyan TCK’nın 252/5 hususunun yollamasıyla birebir kanunun 252/1 unsuru uyarınca hatanın işleniş biçimi, cürüm konusunun ehemmiyet ve pahası, meydana gelen ziyanı ve failin kasta dayalı kusurunu yükü dikkate alınarak alt huduttan uzaklaşılmak suretiyle takdiren ve teşdiden 6 yıl mahpus cezası ile cezalandırılmasına, sanığın hareketinin teşebbüs kademesinde kaldığı anlaşılmakla cezası ½ oranında indirilerek 3 yıl mahpus cezası ile cezalandırılmasına, sanığın sabıkasız geçmişi ve cezanın geleceği üzerindeki mümkün tesirleri lehine değerlendirilmekle takdiren 1/6 oranında indirilerek 2 yıl 6 ay mahpus cezası ile cezalandırılmasına…”

“KARŞILIĞINDA NE İSTERSEN VERECEKLER”

İddianamede savcının savcıya yaptığı rüşvet teklifi şöyle yer anlatılıyor:

“Kardeş ben bu avukatların cep telefon numaralarını seninle konuştuktan sonra silip engellemiştim lakin İstanbul’dan çok sevdiğim bir savcı arkadaşım vasıtasıyla tekrar bana haber gönderdiler. Senden tahliye etmeni ya da dava açmamanı istemiyorlar lakin Saruhan kamyon sürücüsü ve Hacı diye 3 şüphelinin tabir tutanağını istiyorlar. Onlar aslında kıymetli evrak değil, yarın öbür gün dava açıldığında kapalılığı de kalkacak, senin verdiğin bile muhakkak olmaz, karşılığında ne kadar ne istersen verecekler, benden onu iletmemi istedi, ben de bir manada elçiyim, elçi demek de makus ancak işte 2-3 keredir arıyor, ısrar ediyor. Ben de sana söyleyeyim dedim, ya esasen bunu bana İstanbul’daki arkadaş bu türlü söyledi. İstanbul’da bu türlü şeyler çok yapılıyormuş, sorun bile olmuyormuş dediği için ben de sana ilettim…”