AK Partili vekilden tartışma yaratacak mülteci çıkışı: Demografik yapıları bizimle aynı, onları yabancı kabul edemeyiz

Türkiye’de sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis...

AK Partili vekilden tartışma yaratacak mülteci çıkışı: Demografik yapıları bizimle aynı, onları yabancı kabul edemeyiz

Türkiye’de sığınmacı sorunu ve göç hareketleri tartışılmaya devam ederken AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis Atçı’dan dikkat çeken bir açıklama geldi.

“TÜRKİYE MÜLTECİLERİN ŞAHSEN CAZİBE MERKEZİ”

Canlı yayınında sığınmacılar ve kaçaklar hakkında konuşan AK Partili Atçı, “Türkiye natürel ki bu mültecilerin hem şahsen cazibe merkezi hem de bir uğrak yeri. Yani buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var” dedi. Atçı, “Demografik yapısı bizimle birebirler. Onları çok yabancıymış üzere de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz” sözlerini kullandı.

“SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU DİYENLER VAR”

Nergis, “Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye’de çalışanlar var. Orta ölçekli, küçük ölçekli işletmelerde, önemli manada Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Gerçekten patronlardan duyuyoruz; ‘Eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz çok zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar’ Bunu geniş kapsamlı, çok taraflı düşünmek lazım” dedi.

“ONLARI YABANCIYMIŞ ÜZERE KABUL EDEMEYİZ”

Bütün dünyada savaşların, açlığın, önemli sorunların olduğunu belirten Nergis, bu nedenle bir göç hareketi olduğunu kaydetti. Nergis, “Bu hareket münasebetiyle Türkiye’yi de ilgilendiriyor. Suriye‘de iç savaştan kaynaklı Esed’in zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik, Hakikaten bir milyonu geri döndü, bir kısmı Avrupa’ya geçti. Bir kısmı Türkiye’de hala ikamet ediyor. Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle birebirler. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim güney bölgemizde Türkler, Kürtler, Araplar, birlikte yaşıyor, akrabalık bağları var. İnsanı manada düşündüğümüzde bunlarla tarihî akrabalığımız var. Halep’ten, İdlip’ten, Şam’dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bunları da görmezden gelemeyiz. Çok yabancıymış üzere de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz. Tabi uzun vadede bunların dönmesi üzerine program yapılarak, bunlar kabul edildi” halinde konuştu.

“GÜNEYDEKİ VİLAYETLERİMİZDE ÖNEMLİ MANADA SURİYELİ VAR FAKAT EZA YAŞANMADI”

Terörün önlenmesi için, bölgede inançlı ömür alanı oluşması için Türkiye’nin önemli çalışmalar yaptığını lisana getiren Nergis, “Türkiye, Suriye’den gelen mültecilerle alakalı insani manada çok önemli bir fedakarlık yaptı, halkımızda önemli bir fedakarlık yaptı. Güneydeki vilayetlerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş’a baktığımız da önemli manada Suriyeli mülteci barındırıyor. Orada önemli bir dert, kaos ortamı doğmadı” dedi.