AK Partili Tayyar bakanlığın açıkladığı “GES” uygulamasını eleştirdi: Herkes Google’dan tercüme etmeye çalışıyor

Hazine Ve Maliye Bakanlığı‘nın dün akşam saatlerinde iktisatta açıkladığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi...

AK Partili Tayyar bakanlığın açıkladığı “GES” uygulamasını eleştirdi: Herkes Google’dan tercüme etmeye çalışıyor

Hazine Ve Maliye Bakanlığı‘nın dün akşam saatlerinde iktisatta açıkladığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) uygulaması hakkında toplumsal medyadan bildiri paylaşan AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar, açıklanan kararın “çok kritik” olduğuna ancak anlaşılmadığına vurgu yaparak ‘yetkilileri’ eleştirdi.

AK Parti MKYK Üyesi Şamil Tayyar.

“TEK YETKİLİ ÇIKIP TARTIŞMALARA AÇIKLIK GETİRMEDİ”

Kimsenin çıkıp mevzuya açıklık getirmediğini söyleyen Tayyar, “Google yardımıyla yazılı açıklamaları çeviri etmeye çalışıyor” dedi. Tayyar’ın bildirisi şöyle:

Dün gece iktisatta çok kritik kararlar açıklandı. Herkes Google yardımıyla yazılı açıklamaları çeviri etmeye çalışıyor. Şu ana kadar karar sistemindeki tek yetkili çıkıp tartışmalara açıklık getirmedi. Üzgünüm!

BAKANLIĞIN AÇIKLADIĞI GES UYGULAMASI NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası cinsi varlıkların teşvik edilmesi hedefiyle gelire endeksli senet (GES) ihraç edecek. Yalnızca gerçek şahıslara sunulacak olan gelire endeksli senetler, ülke genelinde gerçekleştirilecek duyuru ve talep toplama süreçleri yoluyla ihraç edilecek. Senetler 3 ayda bir kupon getirisi sağlayacak, ödemede minimum getiri garantisi olacak. Getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek. Senedin yatırımcıya sağlayacağı sonuncu getiri oranı, ihraç basamağında bakanlık tarafından belirlenen getiri oranının, hasılat gerçekleşmeleri çerçevesinde hesaplanacak endeks bedeli ile çarpılması yoluyla belirlenecek. Gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama süreçleri 15 Haziran’da başlayacak.