Adrenalin makinesi yenilendi: Porsche 911 GT3 RS

Porsche‘nin azamî performans için özel olarak ürettiği Yeni Porsche 911 GT3 RS tanıtıldı. 386 kW...

Adrenalin makinesi yenilendi: Porsche 911 GT3 RS

Porsche‘nin azamî performans için özel olarak ürettiği Yeni Porsche 911 GT3 RS tanıtıldı.

386 kW (525 PS) gücündeki trafiğe uygun yüksek performanslı spor arabada, motor sporlarının teknoloji ve konseptlerinden sonuna kadar yararlanılmış.

911 GT3 RS, sahip olduğu yarış DNA’sı ve akıllı hafif yapılı yüksek zamanlı atmosferik motorunun ötesinde, soğutma ve aerodinamik sistemleri sayesinde de motor sporları alanındaki kardeşi 911 GT3 R ile bağ kuruyor.

Motor sporlarından ilham alan merkezi radyatör konsepti: Etkin aerodinamiğin temeli

Otomobilin sunduğu kayda paha performans artışının temelini, birinci olarak Le Mans‘ı kazanan 911 RSR modeli ve akabinde 911 GT3 R modelinde hayata geçirilen merkezi radyatör konsepti oluşturuyor. Evvelki arabalardaki üç radyatörlü sistem yerine yeni 911 GT3 RS modelinde arabanın önünde, öbür 911 modellerinde bagaj bölmesinin bulunduğu yerde büyük, açılı bir merkezi radyatör bulunuyor. Bu sayede yan taraflarda açılan alanlar, etkin aerodinamik ögelerin eklenmesine de imkan sağlıyor.

Önde ve iki modüllü art kanatta daima olarak ayarlanabilen kanat elemanları, bir dizi öbür aerodinamik tedbirle birlikte 200 km/sa süratte 409 kg toplam bastırma kuvveti sağlıyor. Bu da yeni 911 GT3 RS modelinin 991.2 jenerasyonundan iki kat, şimdiki 911 GT3 modelinden ise üç kat daha fazla bastırma kuvveti ürettiği manasına geliyor. 285 km/sa süratte toplam bastırma kuvveti ise 860 kg’a ulaşıyor.

Bu modelle birlikte birinci kere bir seri üretim Porsche modeline DRS dahil edildi. DRS pistin düz kısımlarında düşük sürtünme ve daha yüksek sürat elde etmek için kanatların makul bir çalışma aralığında tek düğmeye basılarak düzleştirilmesini sağlıyor. Hava freni fonksiyonu, yüksek süratlerde acil frenleme sırasında etkinleştiriliyor: Ön ve art taraftaki kanat elemanları azamiye ayarlanıyor ve tekerlek frenlerini değerli ölçüde destekleyen aerodinamik yavaşlama tesiri yaratılıyor.

Yeni 911 GT3 RS modeli çok sayıda fonksiyonel aerodinamik ögeye sahip olup en besbelli özelliği, tüm boyutlarda değerli ölçüde daha büyük olan kuğu boynu dayanaklı art kanatıdır. Art kanat, sabit bir ana kanat ve hidrolik olarak ayarlanabilen bir üst kanat elemanından oluşuyor. Bir Porsche seri üretim modelinde birinci sefer art kanadın üst kenarı arabanın tavanından daha yüksek. Ayrıyeten, 911 GT3 RS modelinin ön tarafında artık bir ön spoiler bulunmuyor, bunun yerine üzerinden ve altından akan havayı bölen bir ön deflektör yer alıyor. Yan kanatlar havayı dışarıya yönlendiriyor. Ön tekerlek kemeri havalandırması, ön kanatlardaki panjurlu açıklıklar aracılığıyla sağlanıyor.

Ön tekerleklerin gerisindeki girişler, ikonik Le Mans ödüllü 911 GT1 usulünde, tekerlek kemerlerindeki dinamik basıncı azaltıyor. Girişin gerisindeki yan kanatlar havanın arabanın yan tarafına yönlendirilmesini sağlıyor. Merkezi olarak konumlandırılan radyatörden gelen hava, ön kapaktaki büyük hava deliklerinden dışarı akıyor. Tavandaki kanatçıklar havayı dışarı yanlışsız yönlendirerek art tarafta daha soğuk giriş sıcaklıkları sağlıyor. Yeni 911 GT3 RS’de art yan paneldeki açıklıklar yalnızca aerodinamiği uygunlaştırmak için kullanılıyor ve proses havasını içeri çekmiyor. Hava akışı optimizasyonu için art tekerlek kemerinde de bir giriş ve bir yan kanat bulunuyor. 911 GT3 modelindeki ile birebir olan art difüzerde ise birtakım düzenlemeler yapıldı.

Kokpitten ayarlanabilen iz süspansiyonu

Otomobil, süspansiyonuyla da aerodinamik açıdan dikkat çekiyor. Yeni 911 GT3 RS modelinin tekerlek kemerleri güçlü hava akımlarına maruz kaldığından, çift salıncaklı ön aksın bileşenleri gözyaşı damlası halinde profillerle tasarlandı. Aerodinamik açıdan verimli bu kontaklar, ön akstaki bastırma kuvvetini en yüksek süratte yaklaşık 40 kg artırıyor ve sadece üst seviye motor sporları uygulamalarında kullanılıyor. Daha yüksek iz genişliği münasebetiyle (911 GT3’ten 29 milimetre daha geniş), çift salıncaklı ön aks kontakları da buna bağlı olarak daha uzun.

Ön ve art akslar ortasındaki bastırma kuvveti istikrarının yüksek süratlerde fren yaparken bile korunmasını sağlamak için süspansiyon mühendisleri frenleme sırasındaki titreşimi değerli ölçüde azalttılar. Yeni 911 GT3 RS’de alt art kolun ön bilyeli mafsalı ön aksta daha alçak pozisyona getirildi. Çok irtibatlı art aks da değiştirilmiş yay oranları ile düzenlendi. Şoför takviye sistemleri ve art aks yönlendirme de bu modelde daha dinamik bir yapıya sahip.

911 GT3 RS’nin Olağan, Spor ve Pist olmak üzere üç sürüş modu bulunuyor. Pist modunda temel ayarlar başka farklı düzenlenebiliyor. Öbür ayarların yanı sıra ön ve art aksların geri tepme ve sıkıştırma sönümlemesi farklı ayrı ve birkaç basamakta ayarlanabiliyor. Art diferansiyelin direksiyondaki kumandalar aracılığıyla ayarlanması mümkün. Bu, yeniden motor sporlarından ödünç alınan bir çalıştırma ve gösterge konseptiyle süratli ve sezgisel halde yapılıyor: Direksiyonda dört başka döner kumanda ve DRS için bir düğme bulunuyor. Bu döner kumandalar, ayarlama süreci sırasında gösterge panelindeki grafikler aracılığıyla net bir formda gösteriliyor.

Ayrıca, 911 GT3 RS, 911 GT3’ten aşina olduğumuz pist ekranına da sahip. Şoför, bir düğmeye dokunarak iki adet yedi inçlik yan ekrandaki dijital göstergeleri sırf temel bilgilere indirgeyebiliyor. Analog takometrenin sağında ve solunda yer alan vites değiştirme göstergeleri de GT3 modelinden alındı.

Yüksek dönemli dört litrelik altı silindirli motor

4.0 litrelik yüksek evreli atmosferik motor, 911 GT3’e kıyasla daha da optimize edildi. Gücün 386 kW’a (525 PS) çıkarılması, temel olarak değiştirilmiş kam profillerine sahip yeni eksantrik milleriyle sağlandı. Tek gaz emme sistemi ve rijit valf tahriki, motor sporlarından ilhamla türetildi. Yedi vitesli Porsche Doppelkupplung (PDK), 911 GT3’e nazaran daha kısa bir toplam vites oranına sahip. Alt gövdedeki hava girişleri, şanzımanın pistte sık kullanım sırasında çok yüklere bile dayanabilmesini sağlıyor. 911 GT3 RS sıfırdan 100 km/s sürate 3,2 saniyede çıkıyor ve yedinci viteste 296 km/s azami sürate ulaşıyor. Ön aksta her biri altı pistonlu alüminyum monoblok sabit kaliper frenler ve 408 mm çapında fren diskleri kullanıldı. Piston çapları 911 GT3’e kıyasla 30 mm’den 32 mm’ye çıkarıldı. Ayrıyeten, disklerin kalınlığı 34 mm’den 36 mm’ye yükseltildi. Art aksta 380 mm’lik fren diskleri ve dört pistonlu sabit kaliperli frenler bulunmaya devam ediyor. Opsiyonel olarak sunulan Porsche Seramik Kompozit Fren (PCCB), ön aksta 410 mm’lik, art aksta ise 390 mm’lik disklere sahip.

Yeni 911 GT3 RS standart olarak dövme hafif alaşım orta kilitli jantlarla geliyor. Önde 275/35 R 20, artta 335/30 R21 ölçülerindeki trafiğe uygun spor lastikler yüksek seviyede mekanik kavrama sağlıyor.

Baştan sona hafif yapı

Akıllı hafif yapı, efsanevi 911 Carrera RS 2.7’den bu yana tüm RS modellerinin temel prensibi oldu. Ağır karbon fiber destekli polimer (CFRP) kullanımı üzere bir dizi hafif üretim tedbiri sayesinde 911 GT3 RS, birçok büyük bileşene sahip olmasına karşın sırf 1.450 kg (DIN’e nazaran boş ağırlık) tartısında. Örneğin kapılar, ön kanatlar, tavan ve ön kapak CFRP’den üretildi. Hafif CFRP iç yerde da, örneğin standart tam yarış koltuklarında kullanıldı.

Clubsport ve Weissach paketleriyle birlikte sunuluyor

İç yere gelince, yeni GT spor araba tipik RS biçiminde tamamlandı: Siyah deri, Racetex ve karbon dokuma kaplama sade ve sportif ambiyansın karakteristik niteliklerini oluşturuyor. Clubsport paketine rastgele bir ekstra fiyat ödemeden 911 GT3 RS satın alınırken sahip olmak mümkün. Bu pakete çelik istikrar çubuğu, portatif yangın söndürücü ve şoför için altı noktalı emniyet kemerleri dahil. Ek fiyat karşılığında temin edilebilen Weissach paketinin içeriği ise daha kapsamlı. Bu pakette kaput, tavan, art kanadın modülleri ve dış aynaların üst gövdeleri karbon dokuma kaplamalı. CFRP’den üretilen ön ve art istikrar çubukları, art ilişki çubukları ve art akstaki kesme paneli, sürüş dinamiklerinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunuyor. Birinci kere CFRP’den imal edilen istikrar çubuğu, çelik versiyona kıyasla yaklaşık altı kilogram tasarruf sağlıyor. Weissach paketinin öne çıkan bir öbür özelliği de motor sporlarından türetilmiş mıknatıs teknolojisine sahip PDK vites değiştirme kulakçıkları.

Özel Porsche Tasarımı Kronograf

Porsche, İsviçre’nin Solothurn kentinde bulunan kendi saat üretim tesisinde azamî hassasiyetin her şeyden kıymetli olduğu motor sporları zihniyetinden ilham alarak 911 GT3 RS kronografı geliştirdi. Bu mekanik saat, arabanın sahipleri için özel olarak ayrıldı. Saatin gövdesini doğal yahut siyah titanyumdan yapılmış ve vidalı kurma koluna sahip cam boncuk püskürtmeli kasa oluşturuyor. Saatin içinde yüksek doğruluğu sayesinde COSC sertifikası alan mekanik Porsche Design kronograf kalibresi WERK 01.200 bulunuyor. Saatin “flyback” işlevi kullanıcının tek bir hareketle saniye ibresini başlatmasına, durdurmasına ve sıfırlamasına imkan tanıyor. “Start/Stop” ve “Next Lap” lazer işlemeye sahip kronograf itmeli modülleri, bu kronografın yalnızca vakti söylemekten ibaret olmadığını ortaya koyuyor. Bezeldeki pulsometrik ölçek üzere yeniliklere ek olarak, kronografta GT3 RS’te görülen birçok tasarım özelliği ve gereç de bulunuyor.

>

Kaynak: Carmedya.com / Araba