ABD’de Kripto Paralar İçin Zafer: O Madde Kaldırıldı!

ABD Kongresinden kripto paralar için madencilik hizmetleri veren şirketlerden kullanılan elektriğe nazaran vergi alınmayacağının ortaya...

ABD’de Kripto Paralar İçin Zafer: O Madde Kaldırıldı!

ABD Kongresinden kripto paralar için madencilik hizmetleri veren şirketlerden kullanılan elektriğe nazaran vergi alınmayacağının ortaya çıkması RIOT ve Argo üzere firmalara rahat bir nefes aldırdı.

ABD, yasa tasarısında kripto paralar için vergi kuralına yer vermedi

ABD’de haftalardır borç tavanı konusunda tartışmalar sürüyor. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, 28 Mayıs’ta Lider Joe Biden, borç tavanının “harcamaları azaltan değerli bir adım” olduğunu söyledi.

Sıcak gelişmede, ilgili yasa tasarısında, madencilik şirketlerine %30’luk vergi getirecek hususun yer almadığı ortaya çıktı. RIOT madencilik şirketi yöneticisi Pierre Rochard, muştuyu Twitter’dan Samuel Armes’a atıfta bulunarak verdi.

https://twitter.com/samuelarmes/status/1663271057686405125

Bu esnada, Beyaz Saray’ın bir borç tavanı krizini önlemek için muahedeye vardığı açıklamasının akabinde kripto piyasası haftaya yeşilden başladı. Bitcoin ve ETH haftanın birinci gününde sırasıyla 28.249 ve 1.917 dolara yükseldi. Yaklaşan borç tavanı krizi, kripto paralar üzerinde ağır bir yük oluşturmaktaydı. Bu nedenle, Bitcoin geçen aya nazaran hala %2,8 düşüş gösteriyor.

Kripto fon yöneticisi BitBull Capital CEO’su Joe DiPasquale, “Bitcoin, 25 bin dolar civarında takviye buldu. Pazartesi toparlanmadan evvel yaklaşık iki hafta boyunca konsolide oldu. Bu hareketin 30 bin dolara kadar devam edip etmeyeceğini göreceğiz. Fakat piyasa önderinin yakın vadede bu kilit direnci bir kere daha test etmesini bekliyoruz” dedi. BTC Salı günü hafif bir düşüşle tekrar 28.000 doların altında süreç görüyor.

Ohio milletvekili, neden vergi alınmayacağını açıklıyor

Ohio Temsilcisi Warren Davidson’a nazaran, ABD hükümetinin borçlarını temerrüde düşürmesini engellemeyi amaçlayan süreksiz bir mutabakat, kripto para madencilerinin güç kullanımına ait önerilen vergiyi ortadan kaldırdı.

28 Mayıs’ta ABD’li milletvekilleri müzakerelerin akabinde, hükümetin borç tavanını artırmasına müsaade veren bir yasa tasarısı taslağını yayınladı. Borç tavanı, Hazine Bakanlığı’nın maruz kalabileceği borç ölçüsüne uygulanan bir sınırdır. Hudut kalması için hala kongre onayının onayına muhtaçlığı var.

https://twitter.com/WarrenDavidson/status/1662994140844400640

Önerilen yasa tasarısına nazaran, borç tavanı iki yıl mühletle askıya alınacak. Böylelikle, ABD hükümetinin borç almaya devam etmesine ve borçlarını ödemesine müsaade verilecek. Lider Biden’in mutabakatın şirketler ve yüksek gelirli bireyler için makul vergi artışlarını içermesini istediği bildirildi. Lakin en son taslak bunun pek mümkün olmadığını öne sürüyor.

28 Mayıs’ta Davidson, tasarının madenciler tarafından kullanılan elektriğe %30 vergi dahil tüm “vergileri” engellediğini söyledi. Geçmiş olsaydı, madenciler 2024’ten itibaren üç yıl boyunca her yıl %10’luk vergi artışına maruz kalacaklardı.

Sırada ne var?

İlerleyen saatlerde, Borç Limiti konusunda Temsilciler Meclisi’nde Kongre üyeleri tekrar bir ortaya gelecek. Bu teklif, bilhassa kripto para destekçileri tarafından reaksiyonla karşılanmıştı. Lakin uzmanlar borç limiti konusunda rastgele bir sorun çıkmayacağını belirtiyor. Kimi Cumhuriyetçi üyeler hala ikna olmasa da, tasarının en erken yarın Kongre’ye sunulması beklenmekte.