ABD mağlubiyetiyle Dünya Kupası’ndan elenen İran’da muhalifler sokağa dökülüp çılgınca eğlendi

İran‘ın Katar’da düzenlenen 2022 FİFA Dünya Kupası çerçevesinde ABD ile oynadığı maçta mağlup olmasının akabinde...

ABD mağlubiyetiyle Dünya Kupası’ndan elenen İran’da muhalifler sokağa dökülüp çılgınca eğlendi

İran‘ın Katar’da düzenlenen 2022 FİFA Dünya Kupası çerçevesinde ABD ile oynadığı maçta mağlup olmasının akabinde sokaklara çıkan rejim muhalifleri kalabalıklar halinde sevinç gösterisinde bulundu.

MUHALİFLER SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Sosyal medyada, Katar’daki Dünya Kupası’nda İran

BOYKOT DAVETİNDE BULUNMUŞLARDI

Görüntülerde, kutlama yapan İranlıların slogan atarak havai fişek ateşlediği, araç konvoyları oluşturduğu anlar yer alıyor.

Başkent Tahran’da konferans salonları, sinema ve kafelerde maçı toplu izleyen seyirciler konutlarına keder içinde dönerken, mümkün galibiyet kutlamaları için yapılan hazırlıklar ise iptal edilmişti. İran‘da Mahsa Emini’nin gözaltına alındıktan sonra ölmesi sonrası protesto düzenleyen göstericiler, İran‘ın 2022 FİFA Dünya Kupası maçlarını boykot davetinde bulunarak maçların izlenmemesini istemişti.

1156 MAHKUM ÖZGÜR BIRAKILMIŞTI

İran‘ın kazanması durumunda sevinç gösterisinde bulunulmamasına ait davetler birçok yerde karşılık bulmuştu. İran daha evvel oynadığı İngiltere maçında 6-2 mağlup olurken Galler maçını 2-0 üstünlükle kazanmıştı. Galler maçı sonrası İran’ın kentlerinde halk sokaklara çıkarak kutlamalarda bulunmuştu. Galler maçı galibiyetinden sonra Yargı Erki Lideri Gulam Hüseyin Muhsini Ejei özel bir talimat yayınlamış 1156 mahkum hür bırakılmıştı.