ABD, Elon Musk ile Çin arasındaki bağlardan endişeli

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’ın Çin ile ticari bağları, Washington’da tasaya yol açtı. Musk’ın...

ABD, Elon Musk ile Çin arasındaki bağlardan endişeli

Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk’ın Çin ile ticari bağları, Washington’da tasaya yol açtı.

Musk’ın elektrikli araç üreten şirketi Tesla’nın Asya ülkesinde fabrikası bulunuyor.

Milyarder girişimcinin destekçileri ortasında yer alan birtakım Cumhuriyetçiler, Musk ile Çin ortasındaki diyalogdan duydukları korkuyu lisana getirirken, saklı bilgilerin bu ülke tarafından çalınabileceği tezi ortaya atıldı.

“KONGRE GÜZEL GÖZLE BAKMIYOR”

Temsilciler Meclisi Üyesi Chris Stewart, “Elon Musk ve SpaceX hayranıyım, fakat Çin ile mali işler olursa herkes endişelenir. Kongre bu hususa düzgün gözle bakmıyor.” dedi.

Stewart ayrıyeten, Çin kontaklı rastgele bir şirketin halka açık olmayan SpaceX’e yatırım yapıp yapmadığını da öğrenmek istediğini lisana getirdi.

TENCENT’İN TESLA YATIRIMI

Çinli teknoloji devi Tencent, halka açık olan Tesla’nın paylarının yüzde 5’ini satın almıştı. Kelam konusu satın almanın bir yatırımdan daha fazlası olduğunu söyleyen Musk, bundan memnunluk duyduğunu söylemişti.

Çin, Tesla’nın en büyük pazarlarından biri pozisyonunda. Düşük faizli krediler, ucuz arazi ve öteki teşviklerin sağlandığı Tesla, ülkede elektrikli araçların ve batarya kümelerinin montajını gerçekleştiriyor.

“TEKNOLOJİMİZİ ÇALMAYA ÇALIŞAN…”

Wall Street Journal’ın haberine nazaran, ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, ABD’li şirketlerin Çin ile ilgilerde “ekstra özen” göstermesi gerektiğini savundu.

Raimondo, “Çin’in zorlayıcı uygulamalarının, teknolojimizi ve teknik bilgimizi çalmaya çalışan rekabet aykırısı uygulamalarının düzgün belgelendiği katiyetle doğrudur.” sözünü kullandı.

Bu yüzden Çin ile iş yapan rastgele bir iş beşerinin son derece dikkatli olması gerektiği tarafındaki görüşünü paylaşan Raimondo, “Umarım asla ulusal güvenliğimizi riske atacak davranışlarda bulunmazlar.” diye konuştu.