70. yılını kutlayan İnci Holding geleceğe değer katmaya devam ediyor

Ülkemizin esaslı firmalarından İnci Holding, kuruluşunun 70. yılında “Türkiye iktisadı için bedel yaratmaya devam ediyor....

70. yılını kutlayan İnci Holding geleceğe değer katmaya devam ediyor

Ülkemizin esaslı firmalarından İnci Holding, kuruluşunun 70. yılında “Türkiye iktisadı için bedel yaratmaya devam ediyor. İnci Holding İdare Heyeti üyeleri BonVivant’ta düzenledikleri toplantıda basınla bir ortaya gelerek, Holding ve Holding şirketlerindeki gelişmeleri aktardı.

Türk otomotiv tedarik endüstrinin öncülerinden Maxion İnci Jant Kümesi, 5. Fabrikasını devreye alıp 6. fabrikası için düğmeye basarken, İnci GS Yuasa şirketinde teknoloji transferi atağı yaptı. Holding’in teşebbüs sermayesi fonu Vinci sekizinci yatırım olarak yeşil hidrojen yatırımı yaptı. Holding, İnci Vakfı liderliğinde yürüttüğü toplumsal tesir projeleriyle de gelecek jenerasyonları destekliyor.

Başarılarla dolu 70 yılı geride bırakan İnci Holding, 9 şirketi ve 3 bin çalışanı ile üretiminin 60’ını 6 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihraç ediyor; Türkiye iktisadı için kıymet yaratmaya devam ediyor. Holding otomotiv tedarik endüstrisinde, jant üretimi yapan Maxion İnci, Maxion Jantaş ve akü üretimi yapan İnci GS Yuasa şirketleri ile yer alıyor. Hizmet kesiminde lojistik hizmeti veren Yusen İnci Lojistik, otel ekipmanları üretimi yapan ISM Minibar ve çeşitli katma pahalı hizmetleri barındıran İncitaş şirketleri bulunuyor; teknoloji ve teşebbüs dünyasında Vinci Teşebbüs Sermayesi ile varlık gösteriyor. Holding bünyesindeki İnci Vakfı ve vakıf çatısı altında kurulan İnci Akademi ise eğitim yüklü olmak üzere toplumsal sorumluluk projelerini yürütüyor.

Son 35 yılda küresel iştirakler kurarak güçlenen ve 10 yıldır aralıksız büyüme trendi gösteren İnci Holding, akü ve jant üretimiyle otomotiv tedarik sanayi dalının kıymetli tedarikçisi ve bölümünde dünya devi şirketlerin emniyetli iş ortağı pozisyonunda kararlılıkla ilerliyor. Bu yılki toplumsal bildirisini “70 yıllık hikâyemizle, geleceğe bedel katıyoruz,” olarak belirleyen İnci Holding, basınla bir ortaya gelerek 70 yıllık muvaffakiyet öyküsündeki son gelişmeleri paylaştı.

Geçmişe bağlayan “kökler” geleceğe bağlayan “tohumlar”

Toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren İnci Holding İdare Şurası Lideri Sevinç Gök, bu yılki toplumsal iletilerine atıf yaparak şunları söyledi: “Dedem Cevdet İnci’nin hayalleriyle tohumlarını attığı, tutkusu ve azmi ile yeşerttiği İnci Holding’imiz bu yıl 70 yaşında koca bir çınar oldu. Bundan sonrasında da amacımız, kökleri sıkı sıkıya toprağına bağlanmış çınarımızı daha da büyütmek, ondan yeni tohumlar filizlendirmek olacak. Yani geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe kıymet katacağız! Bizi geçmişimize bağlayan ‘kökler’ de geleceğe bağlayan ‘tohumlar’ da bizim için çok değerli.”

70. yıla özel yıl uzunluğu kutlamalar

Bu anlayıştan hareketle, İnci Holding’in 70.yıl kutlamaları, yıl boyunca “Kökler ve tohumlar” ana teması altında Ustalara, Sanata, Eğitime ve Tabiata Hürmet başlıklarında ele alındı.

Ustalara Hürmet kapsamında kıdemli çalışanlarının tecrübelerini ve anılarını kaydettikleri röportajlar İnci Holding Youtube kanalında yayınlandı. Sanata Hürmet başlığında İnci Vakfı Çocuk Orkestrası fabrikalarda ve ofislerde İnci Holding çalışanları ile buluşarak konserler verdi. Ayrıyeten Küme çalışanlarının iştiraki ile halka açık bir 23 Nisan konseri gerçekleştirildi. Her yıl olduğu üzere bu yıl da İZDSO, İKSEV iş birlikleri devam etti. 70. yıl anısına bir mural çalışması da yapıldı. Eğitime Hürmet kapsamında, küme çalışanları İnci Vakfı faaliyetlerine takviye olmak için “Uluslararası Maraton İzmir Yarışı” aktifliğine istekli olarak katılıp, topladıkları bağışlarla eğitime katkı sağladılar. Tabiata Hürmet çalışmaları kapsamında, Ege Orman Vakfı iş birliği ile İnci Holding 70. Yıl Ormanı’nda fidan dikimi gerçekleştirerek şu ana kadar dikilmiş fidanları 100.000 adede tamamlamak üzere harekete geçti. Ayrıyeten daha pak bir dünya için; Küme Şirketleri ile birlikte istekli tabiat paklığı yaptıkları #70Yıl70DoğaHareketi’ni başlattı.

İnci Holding 2022 yılında birinci Sürdürülebilirlik Raporunu yayınlayacak

2022 yılında birinci Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınlayacak olan İnci Holding, referans yılı olan 2018’e nazaran 2030 yılında 50 karbon azaltım maksadı koydu. Karbonsuzlaşma seyahatinde tüm küme şirketleri ile 2030 yılına kadar belirlenen gayeler doğrultusunda her şirket için karbon azaltım aksiyon planlarını belirledi.

İnci Holding’in vizyonunun bir modülü olan “Yeni Kuşaklara Aktarma” şuuruyla sürdürülebilirlik seyahatinin ana sınırlarını dört strateji belirliyor. Yeni jenerasyonlar için beşere ve topluma yatırım, sorumlu üretim ve tüketime yatırım, inovasyona yatırım ve kurumsallaşmaya yatırım olarak belirlenen stratejilerin her biri altındaki odak alanlarına yönelik aksiyonlar alınmaya devam ediliyor.

Maxion İnci Jant Grubu’nda yeni yatırımlar

Toplantıda ayrıyeten Küme şirketlerindeki öne çıkan gelişmeler de aktarıldı. Türk otomotiv tedarik endüstrinin öncülerinden Maxion İnci Jant Kümesi, ağır ve ticari araçlar için sac jant üretmek üzere 2019 yılında temelini attığı 5. Fabrikasını devreye aldı; dövme alüminyum kamyon jant üretimi yapacak 6. fabrikası için ise düğmeye bastı. Maxion İnci Jant Kümesi tamamlanan eser portföyü ile böylelikle ticari araç jantlarında müşterilerinin muteber tek tahlil ortağı olmayı hedefliyor.

İnci GS Yuasa’dan teknoloji atılımı

İnci Holding ve GS Yuasa iştirakinde akü dalında faaliyet gösteren İnci GS Yuasa’nın iştirak yapısında, dünyada giderek kullanımı yaygınlaşan ve elektrikli araçların gelişiminde epeyce kritik yer tutan ve İnci GS Yuasa’nın odaklandığı traksiyoner uygulamalarda da süratle gelişen bir trend olan lityum iyon bataryalara yönelik kullanım haklarından yararlandıracak bir pay zamanı gerçekleşti.

Temiz güç yatırımı

İnci Holding, bu devirde mevcut faaliyet alanları ile sinerji yaratabilecek güç depolama, otomotiv teknolojileri, mobilite ve sanayi 4.0 alanlarındaki yeni yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam etti. Bu kapsamda, İnci Holding’in stratejik yatırımcısı olduğu Vinci Teşebbüs Sermayesi, sekizinci yatırımı olarak Singapur merkezli yeşil hidrojen teşebbüsü SunGreenH2 yatırımını gerçekleştirdi. Uygun fiyatlı yeşil hidrojen üretmeye odaklanan SunGreenH2, ileri teknolojisi ile elektrolizörlerin seri üretimini mümkün kılarak uzun vadede hidrojen fiyatlarını aşağı çekmeyi hedefliyor.

İnci Vakfı çocukları ve gençleri geleceğe hazırlıyor

1985’te ülkemizin eğitim bahislerindeki çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma uğraşına katkıda bulunmak gayesiyle kurulan Cevdet İnci Eğitim Vakfı, yıl boyunca burslarıyla, eğitimleriyle, teşvikleriyle, ağ kurma programlarıyla gençlerin hünerlerini destekleyen, toplumsal istikametten güçlendiren projeleriyle İnci Holding’in toplumsal tesir çalışmalarına liderlik etti.

Vakıf, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma maksatlarından nitelikli eğitim ve eşitsizliklerin azaltılması konusundaki amacına de katkı sağlayacak halde, gençler için temel düzey ve ileri düzey olmak üzere iki Arduino Eğitici Eğitimi düzenledi. Her iki eğitimi de tamamlayan öğrenciler, Kod İnci Programı kapsamında Vakfın istekli eğitmenleri olarak İzmir’in farklı bölgelerinde açılacak kodlama sınıflarında, öğrencilere eğitmenlik yapacaklar. Vakıf emsal şejkilde gençlere 21. yüzyılın marifetlerini kazandırmak üzere Robotik Kodlama Atölyesi projesi başlattı. Bu kapsamda STEM ve Lego konusunda meraklı gençler ortasından seçilen 20 kadar eğitmen adayının eğitimleri başladı.

Vakfın ayrıyeten, İzmir’de kısıtlı imkanları olan bölgelerde yaşayan 7-18 yaş ortası çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümesi için Aralık 2015’te hayata geçirdiği İnci Vakfı Çocuk Orkestrası da yıl uzunluğu çalışmalarına ve konserlerine devam etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı