40 yaş sonrası meme kanseri taramaları ihmal edilmemeli

Kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olan göğüs kanserinin erken teşhisinde göğüs kanseri tarama programlarının...

40 yaş sonrası meme kanseri taramaları ihmal edilmemeli

Kadınlarda en sık görülen kanser çeşidi olan göğüs kanserinin erken teşhisinde göğüs kanseri tarama programlarının büyük değer taşıdığını vurgulayan Medical Park Çanakkale Hastanesi Radyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Orhan Kaya, “Menopoz öncesi genç bayanlarda göğüs kanseri oranı ülkemizde daha fazla olduğundan, mamografik taramaya erken başlanmaktadır. Türk Radyoloji Derneği göğüs ile ilgili şikâyeti ve yüksek riski olmayan bayanlarda 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi taramasını önermektedir. Göğüs kanseri açısından yüksek riskli olan şahıslara mamografi taramasına 40 yaşından evvel başlanmaktadır” dedi.

Medical Park Çanakkale Hastanesi Radyoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Orhan Kaya, göğüs kanserinde tarama programlarından ultrasonografi ve mamografi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kadınlarda en sık görülen kanserler ortasında birinci sırada yer alan göğüs kanserinin erken teşhisinde göğüs kanseri tarama programlarının büyük değer taşıdığına dikkat çeken Uzm. Dr. Kaya, “Menopoz öncesi genç bayanlarda göğüs kanseri oranı ülkemizde daha fazla olduğundan, mamografik taramaya erken başlanmaktadır. Türk Radyoloji Derneği göğüs ile ilgili şikâyeti ve yüksek riski olmayan bayanlarda 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi taramasını önermektedir. Göğüs kanseri açısından yüksek riskli olan şahıslara mamografi taramasına 40 yaşından evvel başlanmaktadır” tabirlerini kullandı.

 TÜM SONUÇLAR DOKTORLA PAYLAŞILMALI

Hastaların tüm sonuçlarını tabip denetiminde kıymetlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Kaya, “Mamografi incelemesine gelirken varsa evvelki mamografi sonuçlarını ve sinemalarını de yanlarında getirmeleri, eski sonuçlarla yeni sonucu karşılaştırmak açısından çok kıymetlidir. Göğüs dokusu ağır olan hastalarda mamografik hassaslık azalmakta ve mamografiye ek ultrasonografi incelemesi de taramaya eklenmektedir” diye konuştu.

ÖNCELİK ULTRASONOGRAFİ

Memeyle ilgili şikâyet ve muayene bulguları olan 40 yaşından genç bayanlara öncelikle ultrasonografi çekimi öneren Uzm. Dr. Orhan Kaya, “Meme ile ilgili şikâyet ve klinik muayene bulgularında birinci başvurulan görüntüleme tekniği ultrasonografidir. Ultrasonografiden sonra kanseri işaret eden bulgular varsa, kesinlikle mamografik incelemece için bir uzman tabibe başvurmaları gereklidir” diyerek kelamlarını noktaladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı