20 yılda ikinci kez oluyor! Dolar ve euro eşit seviyeye geldi

Dolar ve euroda 12 Temmuz’da bir birinci yaşanmış; euro-dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük...

20 yılda ikinci kez oluyor! Dolar ve euro eşit seviyeye geldi

Dolar ve euroda 12 Temmuz’da bir birinci yaşanmış; euro-dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük düzeye gelerek, 17.40 düzeylerinde eşitlenmişti.

YENİDEN EŞİTLENDİ

Euro/dolar paritesi yaklaşık 1 ay ortadan sonra yine 1,0000 düzeyini test etti. Dolar kuru, 12 Temmuz tarihinden sonra bugün tekrar 18,12 TL düzeyinde euro kuru ile eşitlendi.

GÖZLER FED KARARINDA

ABD Merkez Bankası’nın ( Fed ) eylüldeki toplantıda 75 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik artan beklentiler kelam konusu seyirde tesirli oluyor. Fed’in ultra şahin para siyaseti adımlarına devam edebileceği beklentisi son günlerde güçlenmeye devam ediyor. ABD’de geçen hafta açıklanan makroekonomik bilgilerde iktisada ait karışık sinyaller gelse de haziran ve temmuz aylarında ekonomik aktivitenin güçlü kalması piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylülde yüzde 48 ihtimalle 50 baz puan, yüzde 52 ihtimalle ise 75 baz puan faiz artıracağı görülüyor. Dolar endeksi bu gelişmelerle yükseliş eğilimini üst üste dördüncü güne taşımasının akabinde şu sıralarda 108,4’le 15 Temmuz’dan bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor.

Kaynak: AA / Murat Aslan – İktisat