Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü vermesini “büyük zafer” olarak yorumladı: 30 yıldır bu anı bekledik

Avrupa Birliği ülkeleri başkanlarının dün Brüksel’de gerçekleştirdiği dorukta, adaylık için başvurusu bulunan Ukrayna ve Moldova’ya...

Zelenski, AB’nin Ukrayna’ya “aday ülke” statüsü vermesini “büyük zafer” olarak yorumladı: 30 yıldır bu anı bekledik

Avrupa Birliği ülkeleri başkanlarının dün Brüksel’de gerçekleştirdiği dorukta, adaylık için başvurusu bulunan Ukrayna ve Moldova’ya “Aday ülke” statüsü verilmesi kararlaştırıldı. Ukrayna tarafından sevinçle karşılanan karar sırasında Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski de oturuma internet üzerinden ilişki ile katıldı.

“ATILABİLECEK EN BÜYÜK ADIM”

AB ülkesi başkanlarına kararla ilgili hislerini anlatan Zelenski, “Devletimizin 30 yıllık bağımsızlığı için Ukrayna için en kıymetli kararlardan biri lakin bu karar yalnızca Ukrayna için geçerli değil. Bu, Avrupa’yı güçlendirmeye yönelik şu anda özgürlüğümüzü ve birliğimizi müdafaa yeteneğimizi sınayan Rus atakları bağlamında atılabilecek en büyük adımdır. Doruktaki tüm Avrupa önderlerine teşekkür ederiz. Ellerinde silahlarıyla Ukrayna’yı savunan kahramanlarımıza, Avrupa’nın özgürlüğünü savunan herkese teşekkürler. Avrupa’nın yeni tarihini mümkün kıldığınız için teşekkür ederiz” dedi.

“120 GÜN, 30 YIL BEKLEDİK”

Zelenski bu kararın akabinde toplumsal medya hesaplarından bildiriler yayınlamaya devam etti. Twitter hesabından öbür bir paylaşım yapan Zelenski, “Avrupa başkanlarının Ukrayna’ya aday ülke statüsü verme kararını takdir ediyorum. Charles Michel (Avrupa Devlet ve Hükûmet Liderleri Kurulu Başkanı), Ursula von der Leyen (Avrupa Komitesi Başkanı) ve Avrupa önderlerine teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı. Geç saatlerde bir öbür toplumsal medya hesabı üzerinden kısa bir manzaralı ileti daha paylaşan Zelenski, Rusya’nın ülkesine ataklarını sürdürdüğü 120 günü ve Ukrayna’nın bağımsızlığının 30. yılını işaret ederek, “Bu, Ukrayna ile Avrupa Birliği ortasındaki alakalarda eşsiz ve tarihi bir andır. Ukrayna’nın geleceği AB’de. Bu bir zaferdir. 120 gün, 30 yıl bekledik” halinde konuştu.