Konut kredilerinde yeni dönem! Bankadan alınacak tutar evin değerine göre değişecek

Konut kredilerinde yeni periyot resmen başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı karara nazaran,...

Konut kredilerinde yeni dönem! Bankadan alınacak tutar evin değerine göre değişecek

Konut kredilerinde yeni periyot resmen başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) aldığı karara nazaran, 1. ve 2. el konutlar için kredi bedel oranı farklılaştı.

DEĞERİ 10 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE OLAN KONUTLARA KREDİ YOK

Değeri 10 milyon TL üzeri olan konutlar için kredi imkanı olmayacak. 2 ile 5 milyon TL ortası konutlarda, yüzde 70, 2 milyon TL altındaki konutlarda ise yüzde 90 kredi kullanılacak.

BDDK’dan yapılan açıklamada şu tabirlere yer verildi;

“Kurulun 23.06.2022 tarihli toplantısında 21.06.2022 tarih ve E-24049440-045.01[4/5]-53930 sayılı yazı ve eklerinin incelenmesi sonucunda;

Bankaların Kredi Süreçlerine Ait Yönetmeliğin (Yönetmelik) ‘Konut, taşıt ve tüketici kredilerine ait sınırlamalar’ başlıklı 12/A hususunun altıncı fıkrası uyarınca, Yönetmeliğin 12/A unsurunun birinci fıkrasında düzenlenen, tüketicilere, konut edinmeleri maksadıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi fiyatının teminat olarak alınan konutun kıymetine oranının aşağıdaki tabloda yer aldığı formda belirlenmesine, b u Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurumun internet sitesinde yayımlanmasına karar verilmiştir.”